Türkiye, Atatürk'ten önce Anatürk'ü duydu

Gazi Mustafa Kemal'e sonradan verilen Atatürk isminin ilanı sırasında "nokta" hatasından dolayı ilk olarak "Anatürk" diye duyuru yapılmıştı

Türkiye, Atatürk'ten önce Anatürk'ü duydu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Mustafa Kemal Atatürk'ün soyadının ilk olarak "Anatürk" diye radyodan ilan edildiği ortaya çıktı.

Osmanlı tarihi uzmanı, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Heath Lowry,  Mustafa Kemal'e sonradan verilen "Atatürk" soyadının Türkiye'de ilk olarak "Anatürk" olarak duyulduğunu anlattı. Atatürk soyadı radyoda ilan edilirken, Osmanlıca harflerle yazıldığı için "n" ve "t" harfleri arasındaki bir nokta farkından dolayı yanlışlıkla "Anatürk" olarak duyruluyor.

Prof. Dr. Heath Lowry, Atatürk soyadının verildiği gün yaşanan harf karışıklığını Habertürk'e yaptığı konuşmada şöyle anlattı:  İzmir’e ilk giren süvarilerin komutanı Fahrettin Altay Paşa, Emirgan’dan komşumdu. Bir gün çaya davet etti ve şu anısını paylaştı. Fahrettin Altay Paşa, Afganistan’da Afgan ordusunu eğittikten sonra yurda dönüyor. Tren Sivas’ta duruyor, gar müdürünün odasındayken radyoda haberler veriliyor ve haberde, ‘TBMM Gazi Mustafa Kemal’e Anatürk soyadını vermiştir’ diyor. Atatürk değil, Anatürk! Fahrettin Paşa şaşırıyor. İstanbul’da Mustafa Kemal kendisini karşılıyor. O da, ‘Hayırlı olsun Paşam. Soyadınız Anatürk olmuş’ diyor. Mustafa Kemal, hışımla ‘Ne Anatürk’ü, Atatürk’ cevabını veriyor. Radyoda duyduğunu söyleyince ikisi de gülmeye başlıyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 13:48
banner53
YORUM EKLE

banner39