banner15

Türkiye bayramda yine yollarda

Bayramda tatilciler yine yollara dökülecek. 450 bin kişi otobüslerle seyahat edecek. Havayolu şirketleri ise 400'e yakın ek sefer hazırladı

Türkiye bayramda yine yollarda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bayramda tatilciler yine yollara dökülecek. 450 bin kişi otobüslerle seyahat edecek. Havayolu şirketleri ise 400'e yakın ek sefer hazırladı

Turizmciler Ramazan Bayramı tatilinin resmi olarak 9 güne çıkarılmasını isterken vatandaş uzun tatil planını şimdiden yaptı. Tatil süresince yollara dökülecek olan yüz binlerce kişi havayolu, otobüs ve deniz otobüsü şirketlerinde rekor kapasitede ek seferlerin konulmasına neden oldu. Pek çok tatilci 26 Ağustos Cuma gününden itibaren yollara dökülecek. Tatilciler 3 ile 4 Eylül tarihleri arasında ise dönüşe geçerek yolları dolduracak.

Havayolları bayram süresince 400'e yakın ek sefer koyarken, 18 bin otobüs 450 bin yolcu taşıyacak. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ise bayram boyunca toplam 4 bin sefer yapacak. Türk Havayolları (THY) 27-30 Ağustos arasında toplam 35 sefer, dönüş seferlerinin başlayacağı 31 Ağustos - 4 Eylül arasında da 45 ek sefer olmak üzere toplam 80 ek sefer düzenleyecek. THY yetkilileri tatil başlangıcında Bodrum'a 17 sefer, Dalaman'a 9 sefer, Antalya'ya 6 sefer, Trabzon'a ise 3 ek sefer konulduğunu belirtti. THY, dönüş yolunda ise 11 seferle en çok Bodrum'a ek sefer düzenleyecek. Dalaman'a ve Antalya'ya 10, Trabzon'a 5, KKTC'ye 4, Adana ve İzmir'e 1, Kuveyt'e ise 3 ek sefer düzenleyecek. Pegasus Havayolları ise bayram süresince 300'ün üzerinde ek seferle rekor kıracak. Havayolu yurtiçinde en çok Dalaman, Antalya, Bodrum, yurtdışında ise KKTC, İtalya ve Londra'ya ek sefer koydu.

150 milyonluk ulaşım ekonomisi
Havaalanlarının yanı sıra bayram boyunca otogarlar da ciddi bir yoğunluk olacak. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı ve Ulusoy Seyahat Genel Müdürü Mustafa Yıldırım sadece otobüs taşımacılığında 150 milyon dolarlık bir ulaşım ekonomisine ulaşılacağını söyledi. Yıldırım, Ulusoy Seyahat'in bayram süresinde 150 bin yolcu taşıyacağını kaydetti. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ise ülke genelinde 450 bin yolcunun seyahat edeceğini söyleyerek sadece İstanbul'daki otogarlardan taşınan günlük 40-50 bin yolcu sayısının bayramda 120 bine çıkacağını kaydetti. İlgin, firmaların talebe yetişememesinden dolayı tarifeli sefer yapan 8 bin otobüse ek olarak Ulaştırma Bakanlığı'ndan taşıma yetki belgesine sahip ancak tarifesiz taşımacılık yapan 8 bin ek araç talep ettiklerini ve iznin çıktığını belirtti.

İDO,4 bin sefer yapacak
Bayramda havaalanları ve otogarların yanı sıra deniz taşımacılığı da yoğunluktan nasibini alacak. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), bayram boyunca 4 bini aşkın sefer düzenleyeceğini açıkladı.İDO yetkilileri dış hatlarda yaklaşık bin 200, Eskihisar- Topçular hattında doldur-boşalt sistemiyle yapılacak ek seferlerle Ramazan Bayramı'na özel bir tarife hazırladıklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 08:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35