banner39

Türkiye-Bulgaristan arasında 'Tek Istranca' projesi

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bulgaristan'ın Burgaz Turizm Odası'nca yürütülen "Tek Istranca Projesi" kapsamında 21 sınır köyünün turizm potansiyeli arttırılacak

Güncel 11.01.2016, 11:16 11.01.2016, 11:28
Türkiye-Bulgaristan arasında 'Tek Istranca' projesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bulgaristan'ın Burgaz Turizm Odası'nca yürütülen "Tek Istranca Projesi" kapsamında 21 sınır köyü turizme kazandırılacak.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, yaptığı açıklamada, projeyle tarihi ve kültürleriyle birbirine benzerlik gösteren komşu iki ülkenin köylerinin turizmle gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Proje kapsamında Bulgaristan'ın 12, Kırklareli'nin ise 9 köyünde turizm potansiyeli araştırmalarının yapıldığını belirten Asan, çalışmaların 12 ay süreceğini ifade etti.

Araştırmalarda tarih, kültür, turistlik mekanlar, yöresel ürünler gibi bilgilerin bir araya toplanacağını aktaran Asan, iki ülkenin 21 köyünün turizm veri tabanın oluşturulacağını dile getirdi.

Projeyle kırsal kalkınmaya da katkı sağlanacağına işaret eden Asan, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Bulgaristan sınırında 21 köyün turizm rotasının belirlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Çalışmalarımızı 8 kişilik bir ekiple sürdürüyoruz. Projemiz 141 bin 410 avro bütçe ile 12 ay sürecek. Proje ile komşu iki ülkenin köylerin kültürleri tanınacak, dostluklar ve iş birliği gelişecektir. Her iki ülkenin de köylerinin gezilip görülmesi sağlanacaktır. Bu köylerde yöresel yemek kültürü oldukça zengindir. Bu köylerimiz görülmesi gereken muazzam bir doğa ve eko turizm potansiyeline sahiptir. Bu projenin amacı da mevcut potansiyeli harekete geçirmektir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?