banner39

banner35

Türkiye düğmeye bastı: 1 Ocak'tan itibaren yasak

Yabancılar artık turist vizesi ile gelip Türkiye’de kaçak çalışamayacak. 1 Ocak itibariyle vizesi dolan ya ikamet izni başvurusu yapacak ya da ülkesine dönecek.

Güncel 05.12.2019, 08:19
Türkiye düğmeye bastı: 1 Ocak'tan itibaren yasak

Yabancılar artık turist vizesi ile gelip Türkiye’de kaçak çalışamayacak. Bazı yabancılar çalışma vizesi almak yerine bu yöntemle geldikleri Türkiye’de, kaçak çalışıyordu. 1 Ocak itibarıyla vize süresi dolanlar ya farklı gerekçelerle ikamet izni başvurusu yapacak ya da ülkelerine dönecek. Öte yandan ülkesine dönen 1 yıl geçmeden Türkiye’den turizm amaçlı geçici ikamet izni alamayacak. Turizm amaçlı verilen ikamet izinlerinde yapılan suistimaller nedeniyle mevzuatın uygulanması sıkı takip edilecek. Türkiye’de ikamet izni Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun içerdiği hükümler çerçevesinde veriliyor.

GÖÇ İDARESİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

İlgili düzenlemenin 31’inci maddesi kapsamında verilen turizm amaçlı ikamet izinleri 1 yıl süre ile veriliyor, sonrasında uzatılabiliyordu. Bu uzatmanın amacı dışında kullanılması nedeniyle kısıtlama getiriliyor. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “6458 sayılı yasa kapsamında kısa dönem ikamet izni almış yabancıların turizm dışında farklı bir gerekçeleri yok ise 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren turizm amaçlı ikamet izni ve uzatma başvuru talepleri uygun görülmeyecektir” denildi. Bu düzenleme ile Türkiye’de ikamet izni alarak kalanların bu izni amacı dışında kullanmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Turizm amaçlı oturma izni alan yabancılar, Türkiye’de kalanlar kaçak yollarla bazı iş yerlerinde çalışıyordu. Bu kişiler çalışma izni almak yerine bu yöntemi kullanıyordu. Verilen iznin kötü niyetle kullanılması bu adımla sonlanmış olacak.

Kaynak: Yenişafak

Yorumlar (12)
mustafa 2 yıl önce
bu tamamen saçmalık, elin suriyelisi gelip sıgortasız oturumsuz her yerde çalışıyor,
sen harç aldıgın adı adresi belli olan kişilerin oturumunu uzatmayacaksın, bu tamamen kendi ayagına sıkmak denir, adamlar kacak calışıyorsa denetımlerı ve yaptırımları artırırsın bu iş çözulur.
alınan karar kesınlıkle esnetılecek bunu göreceksınız.
ilkgun salih 2 yıl önce
cok iyi akillaniyoruz fakat biaz gec akillaniyoruz Turkiye yol gecen hanina donmustu ipini koparan burda.ya da cingene cadirina benzetmekte mumkun
Sırrı Yalçın 2 yıl önce
Çok geçmiş olsun şimdimi aklınız başınıza geldi, ülkesinde kaçak göçek hırlı hırsız burada.
Murat 2 yıl önce
Defolup gitsinler kendi ûlkelerinde çalişşinlar benim ülkemde benim topragimda benim mekanimi terk etsinler
Caner erhan 2 yıl önce
Turizm sektöründe Ukrayna,Azerbaycan,Vs,,,gibi ülkelerden kaçak çalışanlar çıkış yaparken 200 $ gibi komik bir ceza ödüyorlar......değişen hiçbir şey olmayacak
isler gücler 2 yıl önce
Tercüman gazetesinin muhabiri 1986 yılında “Kur’an-Kerim , sizin devletinizin yıkılacağından haber veriyor “ diye hatırlattıklarında Şimon Perez şu cevabı veriyor : “ Kur’an’ın bahsettiği Müslümanlar nerede? . Sen onları göster, onu o zaman düşünürüz “ … Heyirli cumalar ossuunn.
Hk 2 yıl önce
Bırakın insanları ekmek parası kazansın zaten onların yaptıkları işleri Türkler yapmıyor...bırakın çoluk çocuğa ekmek götürsünler kazandıkları zaten 1500 TL aylık...ondada gozunuzmu var...zaten Avrupalı Amerikalı gelip burda çalışmaz gelenler garibanlar...caresizler
alpi 2 yıl önce
Tayyo Paşa Suriyelilere yer açıyor. Bunu anlamayan salaktır. Suriyelilere seçme ve seçilme hakkından başka tüm haklar verilmiş. Azalan oyları çoğaltmak için yakında vatandaşlıkta verecektir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?