Türkiye ekonomisinin etki sınırları tahmin edilenin üzerinde

Türkiye’de doların ve avronun hızla yükselişi, dünya genelinde gelişmekte olan birçok ekonomiyi olumsuz etkileyeceği belirtiliyor

Türkiye ekonomisinin etki sınırları tahmin edilenin üzerinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile ABD arasında çıkan rahip Brunson krizinin ekonomik bir savaşa dönüşmesiyle dolar ve avro piyasası hareketli günler geçiriyor. Doların hızla yükselmesi, Türkiye ekonomisiyle ilgili dünya genelinde olumsuz bir hava estiriyor. Uzmanlar, ülkede yaşanan ekonomik olaylar zincirinin sadece soğan fiyatlarının artması şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğini, Türkiye’nin ekonomik bir krize girmesi durumunda Asya’dan Afrika’ya gelişmekte olan birçok ülkeyi olumsuz etkileyeceğini belirtiyorlar.

Türkiye’de yükselen doların etkileri Asya’da ve Afrika’da kendisini göstermeye başladı. 

Ekonomistler, Türkiye’nin sahip olduğu geniş jeopolitik ve stratejik ilişkiler ağının, Türkiye’yi sadece kendi toprak parçasından ibaret olmadığını vurguluyorlar. 

ALMANYA, İSTİKRARLI BİR TÜRKİYE’DEN YANA

Türkiye'de ekonominin bozulması halinde Avrupa da dolaylı yollardan etkilenme korkusu yaşıyor. Suriyeli mültecilerin durumu ve ticari ilişkilerin zedelenmesi Avrupa'nın endişelendiği hususlar arasında olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda Türkiye'nin Rusya'ya yakınlaşması, Avrupa'nın istemediği bir durum olduğu söyleniyor. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ekonomisiyle ilgili yorum yaptı. İstikrarsız bir Türkiye’nin kimsenin yararına olmadığını ve Almanya'nın refah içinde bir Türkiye görmek istediğini belirtti. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert de yaptığı açıklamada, “İstikrarlı bir Türkiye, Almanya’nın çıkarınadır” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 12:08
YORUM EKLE

banner39