banner15

'Türkiye enerji ve ticaret merkezi olacak'

Almanya'nın liman kenti Hamburg'da, "Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı ve Avrupa Rüzgar Konferansı" Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'in de katılımıyla gerçekleştirildi.

'Türkiye enerji ve ticaret merkezi olacak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Her iki yılda bir yapılan, bu yıl ikincisi düzenlenen ve yaklaşık 30 ülkeden bin 200'ü aşkın firmanın katıldığı fuar ve konferansta Türkiye'den de siyasi, ticari ve uzman heyetlerin bulunduğu geniş bir katılım gerçekleşiyor.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Hamburg'taki fuara katılım amaçlarıyla ilgili olarak, "Ülkemizdeki rüzgar enerjisi potansiyelini ve küresel arenada teknolojileri görmek, müşahede etmek ve iş birliği imkanlarını araştırmak üzere buraya geldik. Türkiye, enerjide yüzde 70'den fazla dışa bağlı bir ülke. Biz bu dışa bağımlılık oranını rüzgar, güneş, su kaynakları gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve buna ilaveten var olan kömür kaynaklarımızı kullanmak suretiyle elektrik enerjisi üreterek aşağı çekme gayretindeyiz." dedi.

HEDEF 20 BİN MW

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve hükümetin bu bağlamda önemli çalışmalar yaptığını hatırlatan Altunyaldız, şöyle konuştu:

"Bu bağlamda hem enerji hem de yatırım alanlarında önemli hükümler getirildi. Enerji endüstrisini geliştirerek ve yenilenebilir enerji üretimini artırarak ülkemizin petrol ve doğalgaz fakirliğini bertaraf edeceğiz. Yatırımlarda Türkiye'de üretilen ekipmanları kullananlara teşvikin yanı sıra yenilenebilir enerjiyle üretim yapanlara da alım fiyatına garanti yoluyla teşvik sunuyoruz."

Türkiye'nin şu an Avrupa'da en fazla rüzgar enerjisi potansiyeline sahip ülke olduğunu vurgulayan Altunyaldız, şu ifadeleri kullandı:

"Ama bu potansiyeli henüz işlenmemiş bir ülkeyiz. Toplamda 50 bin MW rüzgar enerjisi potansiyeline sahibiz. AK Parti hükümetleri döneminde yapılan çalışmalarda üretim 100 katına çıktı. Sektördeki hedefimiz 2023 yılına kadar enerji üretimimizi 20 bin MW'ye çıkartmaktır. Yatırımlarla ilk etapta enerjisinin yüzde 50'sini karşılayabilen bir yapıya ulaşmayı hedefliyoruz."

Türkiye'nin Akdeniz ve Ortadoğu'da bir enerji ve ticaret merkezi olması politikasını güttüklerini anlatan Altunyaldız, bu amaçla Hamburg'ta uluslararası firmaların ve birliklerin temsilcileriyle görüşerek Türkiye'deki yatırım imkanlarını tanıtmak, tüm bu bölgelerde Türkiye'de üretilen ekipmanların kullanılması için uğraşacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 20:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35