banner39

Türkiye Fransa'ya 40 kişi iade etti

Fransa tarafından yabancı savaşçı olduğu iddiasıyla aranan 40 kişi Türkiye tarafından iade edildi

Güncel 04.02.2015, 13:58 04.02.2015, 14:52
Türkiye Fransa'ya 40 kişi iade etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Türkiye'nin yabancı savaşçı olarak aranan yaklaşık 40 Fransız vatandaşını Fransa'ya iade ettiğini açıkladı.

Büyükelçi Akil, Türkiye ile Fransa arasında yabancı savaşçılarla mücadele konusundaki işbirliğiyle ilgili soru üzerine Türkiye'nin, bu mücadelenin mutlaka savaşçıların çıkış yaptığı ülkelerden başlaması gerektiği yönündeki görüşünü anımsattı.

Ülkelerin kendi vatandaşlarının yurt dışına çıkışlarını kontrol etmesinin önemini vurgulayan Akil, "Ben, Türkiye Cumhuriyeti olarak, hangi Fransız vatandaşının yabancı savaşçı olduğunu, hangisinin olmadığını ayırt edemem. Bunu benim havalaanındaki veya diğer yurt içine girişlerdeki sınır polisimin bilmesi imkansız. Ancak hareket noktasındaki ülkeler bize bilgi akışı sağlarlarsa işbirliği yapabiliriz" dedi.

"SOMUT ADIMLAR ATILDI"

Konunun gerek Fransız gerekse diğer ülke makamlarıyla paylaşıldığını belirten Akil, "Bu işbirliği, ilk başlarda maalesef sağlıklı yürümedi, ama şimdi daha somut adımlar atıldı. İşbirliğinin daha iyi yürüdüğünü söyleyebiliriz. Kaynak ülkeler bu işin ciddiyetine vardılar" diye konuştu.

Kaynak ülkeler açısından da potansiyel suçluların ve terör örgütlerine katılması olası kişilerin tespitinde zorluklar yaşandığına işaret eden Akil, işbirliği açısından bu kişilerin isimlerinin bildirilmesinin temel şart olduğuna, ancak bu şekilde Türkiye'ye girişlerin engellenebileceğine dikkati çekti.

Bugüne kadar Türkiye'ye 10 bin kişinin isminin iletildiğini kaydeden Akil, bu kişilerden Türkiye sınırına gelenler olduğunda yurt dışına geri gönderildiklerini ifade etti. Akil, bugüne kadar yabancı savaşçı olduğu iddiasıyla aranan ve Türkiye'de yakalanan bin 200'e yakın kişinin yurt dışına gönderildiğini belirtti.

Büyükelçi Akil, "Bizim açımızdan işbirliğinde sorun yok, ancak kaynak ülkelerin de bu konuda çok daha fazla gayret sarf etmeleri ve evlerinde duruma hakim olmaları önem arz ediyor" diye konuştu.

Akil, Türkiye'nin kaç kişiyi Fransa tarafından yabancı savaşçı olduğu iddiasıyla arandığı için iade ettiğine ilişkin soruya "40'a yakın Fransız vatandaşı iade edildi" cevabını verdi.

İÇİŞLERİ BAKANI: 1065 KİŞİ SINIRDIŞI EDİLDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye'nin sınır dışı ettiği kimselerin kontrol altında tutulması konusunda muhatap ülkelerin alması gereken tedbirler olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, "Şimdiye kadar, 9 bin 915 kişi için Türkiye'ye giriş yasağı konuldu. Bin 65 kişi ise güvenlik güçlerinin tespiti sonrasında sınır dışı edildi. Sınırdışı edilenlerin yarıdan fazlası hiçbir bilgi gelmeden, güvenlik güçleri tarafından tespit edilip yakalandı. Giriş yasağı konulan 9 bin 915 kişiden ise bin 800'ü interpol üzerinden bildirildi" dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü