banner39

Türkiye füze için şimdi de Fransa ile görüşüyor

Füze ihalesinde Fransa ile görüşmeler başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ile yapılan füze ihalesi anlaşmasında bazı pürüzler bulunduğunu bu nedenle Fransa ile görüşmelerin başladığını açıkladı

Güncel 09.09.2014, 09:59 09.09.2014, 14:14
Türkiye füze için şimdi de Fransa ile görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Çin ile yaptığı füze savunma sistemi ihalesi anlaşmasında bazı pürüzler çıktığı ve ikinci bir teklifle gelen Fransa ile görüşmelerin başladığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO zirvesinin ardından dönüş uçağında gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’in kazandığı füze savunma sistemi ihalesinde, diğer seçenekleri de değerlendirdiklerini söyledi:

“Gerek ortak üretim, gerek know how meselesinde daha sonra bazı uyuşmazlıklar çıktı Çin ile aramızda. Şu anda buna rağmen arkadaşlar görüşmeye devam ediyor ama ikinci sıradaki Fransa yeni tekliflerle önümüze geldi. Şu anda Fransa ile görüşmelerimiz sürüyor. Çünkü burada bizim için ortak üretim çok çok önemli.”

"ÇİN İLE DE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR"

Cumhurbaşkanı’nın sözünü ettiği Fransa-İtalya ortaklığındaki Eurosam, ihalede en iyi teklifi veren ikinci firma oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Ocak ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette konuyu gündeme getirmiş; Türkiye’nin önem verdiği ancak Eurosam’ın ilk teklifinde yeterince yer almayan ortak üretim konusunda adımlar atılacağını söylemişti.

ÇİNLİ FİRMA ABD'NİN YAPTIRIM LİSTESİNDEYDİ

İhaleyi kazanan Çinli CMPIEC firmasıyla Türkiye’nin müzakereleri hala sürüyor ancak Türk tarafından bazı olumsuzluklar olduğuna dair açıklamalar geliyor. CPMIEC; İran, Kuzey Kore ve Suriye'ye silah sağladığı gerekçesiyle ABD'nin yaptırımlar listesinde bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?