Türkiye genelinde Çin'e protesto gösterileri

Ankara'da Çin Büyükelçiliği önünde ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde Uygur Müslümanlarına yönelik baskılar protesto edildi

Türkiye genelinde Çin'e protesto gösterileri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in, Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik saldırı ve uygulamaları, Çin Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Teravih namazı sonrası büyükelçilik önünde toplanan Eksen Sendika (Eğitim Kurumları Çalışanları Sendikası) üyeleri, Türk ve Doğu Türkistan bayrağı ile çeşitli pankartlar taşıdı, sloganlar attı.

Burada davul çaldıran sendika üyeleri, sergiledikleri tiyatro gösterisiyle de bölgede Müslümanlara yönelik saldırı ve uygulamaları protesto etti.

Grup adına basın açıklaması yapan sendikanın genel başkanı Mustafa Güçlü, "Doğu Türkistan'da 1949'dan beri Çin zulmünün yaşandığını, bunun bir gün son bulacağını" belirterek, "İlk önce yanlışa elimizle 'dur' diyeceğiz, Çin mallarını boykot edeceğiz. Sonra dilimizle haykıracağız, zulme 'hayır' diyeceğiz" ifadesini kullandı.

Basın açıklamasının ardından gruba, sahur yapmaları için su ve hurma dağıtıldı.

İstanbul

Türkiye Gençlik Vakfı üyeleri, Çin'in, Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik uygulamalarını protesto etti.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda toplanan ve ellerinde "Sen yoksan bir kişi eksiğiz", "Yaşasın tam bağımsız Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti" yazan pankartlar bulunan grup üyeleri, çeşitli sloganlar attı.

Şanlıurfa

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik saldırı ve uygulamaları Şanlıurfa'da protesto edildi.

Ülkü Ocakları Şanlıurfa Şube Başkanlığı öncülüğünde tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'nde teravih namazı sonrası toplanan grup, Türk bayrağı ve çeşitli pankartlar taşıdı, Çin aleyhine slogan attı.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, burada yaptığı açıklamada, teşkilat olarak ülke genelinde saldırı ve uygulamaları protesto ettiklerini belirtti.

Bingöl

Çin'in, Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlara yönelik saldırıları, Türkiye Kamu-Sen ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından Bingöl'de protesto edildi.

Genç Caddesi saat kulesi önünde toplanan grup, hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı ve dua etti.

Grup adına açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, Uygur Özerk Bölgesi'ndeki soydaşlara, Müslümanlara yönelik yapılan katliamları, baskı ve zulümleri protesto etmek amacıyla toplandıklarını belirti.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39