Türkiye genelinde gösteriler

İstanbul'da birçok noktada olmak üzere, Ankara, İzmir ve birçok ilde Hatay'daki eylemde bir kişinin ölmesi ile ilgili gösteriler gce boyunca devam etti

Türkiye genelinde gösteriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kadıköy'de gösteri düzenleyen gruba polis ekipleri tarafından müdahale edildi.

Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek isteyen bir grup, Altıyol'daki boğa heykelinin önünde toplandı. AK Parti ilçe binasına yürümek isteyen gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Dağılan gruptakiler ara sokaklara kaçtı.

Zaman zaman toplanarak Bahariye Caddesi ve ara sokaklarda kurdukları barikatları ateşe veren göstericiler, polise taş ve sapanla bilye attı. Polis ekipleri de plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti.

Altıyol Meydanı'na kadar olan barikatları kaldıran polis ekiplerinin müdahalesi sabaha kadar sürdü.

GAZİ MAHALLESİ

Gazi Mahallesi'nde gösteri yapan gruba polis müdahale etti.

Hatay'da Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup, Gazi Mahallesi'nde toplandı. Devirdikleri çöp konteynerleri ve pazar tezgahlarından oluşturdukları barikatı ateşe veren yüzleri maskeli kişiler, İsmetpaşa Caddesi'nin bir bölümünü de trafiğe kapattı.

Polis ekipleri, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, gruptakiler de polise taş ve sapanla bilye attı. Dağılan gruptakiler ara sokaklara kaçtı.

Barikattaki alevleri TOMA'dan sıkılan suyla söndüren polis ekiplerinin geç saatlere kadar devam etti.

ANKARA

Hatay'daki gösterilerde bir kişinin hayatını kaybetmesini protesto etmek için, Dikmen'de çöp konteynerlerini ateşe vererek caddeyi trafiğe kapatmak isteyen yaklaşık 100 kişilik gruba, polis müdahale etti. Olayda, 6 kişi gözaltına alındı.

Dikmen Caddesi'nde toplanan grup, yolu trafiğe kapatıp, ateş yakarak barikat kurdu. Çöp konteynerlerini ateşe verip caddeyi trafiğe kapatmak isteyen gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Olayda 6 gösterici gözaltına alındı.

TOMA'larla yanan barikatların söndürülmesi ve temizlik çalışmalarının ardından trafiğe kapatılan yol tekrar açıldı.

İZMİR

İzmir'de ODTÜ olayları ve Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto eden göstericiler ateş yakıp etrafa saldırmak isteyince polis müdahale etti.

Akşam saatlerinde Gündoğdu Meydanı'nda toplanan bazı gruplar, ellerinde pankartlarla Basmane Meydanı'na kadar yürüdü. İzmir polisinin çevik kuvvet ve TOMA'larla önlem aldığı eylem sırasında meydanda toplanan gruplar ateş yakıp etrafa saldırmak isteyince polis göstericilere biber gazı ve gaz bombası ile müdahale etti. TOMA'lar da tazyikli su ile göstericileri püskürtmeye çalıştı.

Bu sırada olayları takip eden basın mensupları da atılan gazlardan etkilendi. Eylemciler ara sokaklara doğru kaçarken, protesto gösterileri gece geç saatlere kadar devam etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 07:55
banner53
YORUM EKLE

banner39