Türkiye genelinde 'idam' protestoları

Mısır'da darbeye karşı direndikleri için idama yüzlerce kişinin aynı anda idama mahkum edilmesi Türkiye'de çeşitli illerde bugün protesto edildi

Türkiye genelinde 'idam' protestoları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da yüzlerce İhvan üyesine aynı anda idam cezası verilmesi Türkiye'den tepki çekmeye devam ediyor. Bugün Cuma namazından sona birçok kentte Mısır'daki idam kararları protesto edildi. MAZLUMDER, İHH ve diğer sivil toplum kuruluşu üyeleri, Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde kararı protesto etti. Şanlıurfa'daki bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri karara tepki gösterdi. İdam cezası Çorum'da da protesto edildi.

ANKARA

Ankara'da İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve diğer sivil toplum kuruluşu üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti.

Cuma namazı sonrası Kocatepe Camisi bahçesinde toplanan grup, sloganlar atarak Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önüne kadar yürüdü. Mısır Büyükelçiliği önünde grup adına açıklamayı okuyan Mehtap Toruntay, hangi ülkede olursa olsun darbelerin, uluslararası destek olmadığı sürece gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Mısır darbesine ilişkin Toruntay, "Bu darbe İslam coğrafyasında örgütlü İslami yapıların zayıflatılması, itibarsızlaştırılması, kriminalize edilmesi ve bu sayede söz dinleyen kukla yönetimlerin önünün açılması projesinin bir parçasıdır. Bangladeş'te Cemaati İslami yönetici ve mensuplarına yönelik yargı darbesiyle General Sisi darbesi bu bakımdan akraba darbelerdir. Cemaati İslami'nin kapatılması kararı da İslam dünyasının en köklü siyasi hareketi olan İhvan'ın Mısır'da kapatılması kararı da akraba kararlardır" dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şubesi üyeleri de, Mısır'da 529 kişiye verilen idam kararını protesto etti. Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şube Başkanı Hasan Karaman, yaptığı basın açıklamasında servetlerin artışını ve iktidarın geleceklerini kendilerinden olmayan insanları sömürmekte gören emperyalist güçlerin yeryüzünde bozgunluk çıkarmaya, ülkeleri ve halkları birbirine düşürmeye devam ettiğini kaydetti. Kitle iletişim araçları ile oluşturulan yapay gündemlerin emperyalizmin bir tuzağı olduğunu söyleyen Karaman, "İnsanların temel hak ve özgürlüklerinden olan can emniyeti, mal emniyeti, nesil emniyeti, akıl emniyeti ve inanç emniyeti yok sayılarak kıyıcı bir anlayışla yeryüzüne barış getirmek mümkün değildir. Zulüm ve tahakküm asla ebedi olamaz. Ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada aklıselim mutlaka galip gelecektir. Bize düşen hakkı üstün tutan bir anlayışla adil bir düzene dayanan yeni bir dünyayı kurmak için yürüyüşümüze devam etmektir. Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanların temel hak ve özgürlüklerini İslam Birliği mutlaka tesis edilecektir" dedi.

İSTANBUL

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, Mısır Konsolosluğu 529 Mısırlı'nın idam kararlarının onanmasını protesto etti. Eylemde iki kişi kefen giyip, boyunlarına ip geçirerek temsilen idam edilecek Mısırlıları canlandırdı. Grup üyeleri, gökyüzüne dilek fenerleri yolladı.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nca organize edilen protesto eylemine katılan yaklaşık 500 kişi, dün saat 21.00 Bebek'teki Mısır Konsolosluğu önünde bir araya geldi. Müslüman Kardeşler ve Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine sloganlar atan grup üyeleri sık sık tekbir getirdi.

Protesto gösterisine katılan iki kişi, üzerlerine kefen giyip, boyunlarına ip geçirerek, temsilen idam edilmeyi bekleyen Mısırlıları canlandırdı. Saadet Partililer ayrıca 529 Mısırlı için gökyüzüne dilek feneri yolladı.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Hüseyin Topçu, "Hukuk adına işlenen bu rezaleti telin ediyor, bu zulmü lanetliyoruz. Biz yeryüzünde hakkı üstün tutmaya çalışan insanlar topluluğu olarak adaletsizliği ve zulmü hoş görmeyeceğimizi bir kez daha bu vesileyle haykırmak istiyoruz. Yargılanmalara karşı değiliz; aksine, adalet isteyen temiz vicdanlar gibi adaletin yerine gelmesini istiyoruz. Bundan dolayı da herkesin adil bir şekilde yargılanması taraftarıyız" dedi.

ÇORUM'DA PROTESTO

Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesi Çorum'da da protesto edildi. Çorum'da 57 sivil toplum ve meslek örgütünün katılımıyla oluşturulan Ümmet Platformu, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesi yönündeki karara tepki gösterdi.

Hürriyet Meydanı'nda bir araya gelen ve "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", "Zalimler için yaşasın cehennem", "İhvan eğilme, ümmet seninle" sloganları atan grup, kararı protesto etti. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Ümmet Platformu sözcüsü ve Türkiye Gençlik Cemiyeti temsilcisi Hakkı Can Ercelep, başta Mısır olmak üzere dünya üzerindeki Müslümanlara yapılan tüm zulümleri ve haksızlıkları protesto etmek bir araya geldiklerini söyledi.

Dünyada Müslümanların yaşadığı birçok yerde zulmün var olduğunu ifade eden Ercelep, şöyle konuştu: "Müslümanlar ya katlediliyor ya yurtlarından sürükleniyor ya işkencelere maruz kalıyor. Filistin, Kırım ve Afganistan gibi İslam beldeleri işgal altında, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, Arakan'da, Doğu Türkistan'da Müslümanlar öldürülüyor, Irak'ta sözüm ona batıdan ithal edilen demokrasi, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedi. Suriye'de bir zalim, kendi halkını katlediyor. Mısır'da da bir hain, yaptığı katliamlara hukuki kılıf bulmak adına bugüne kadar katlettiği insanlar yetmezmiş gibi, yüzlerce insanı da idama mahkum ediyor."

"Hukuk, hakkın ve haklının yanında olacağına, zalimin elinde bir zulüm oyuncağı haline gelmiş" ifadelerini kullanan Ercelep, meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile darbeye direnen Mısır halkının yargılanmaya başlandığını, hukuk tiyatrosu kurularak Mısır'da 528 darbe karşıtına idam cezası verildiğini vurguladı. Verilen idam kararlarının Müslümanlara ve tüm insani değerlere açılmış aleni bir savaş olduğunu dile getiren Ercelep, Mısır'daki darbe yönetimine destek veren tüm ülkelerin, idamların gerçekleşmesi halinde cinayetlere suç ortağı olacağını söyledi. Ercelep'in konuşmasının ardından grup üyeleri, Rabia işareti yaparak dua etti.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'daki bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri karara tepki gösterdi. Siverek ilçesinde bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesini protesto etti.

Cuma namazı sonrası, Hasan Çelebi Mahallesi'nde toplanan grup, "Rabia" işareti yaparak, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine slogan attı. Grup adına açıklama yapan Cemil Yeşildağ, 528 kişinin, darbeye karşı oldukları için idama mahkum edildiğini söyledi.

Darbecilerin, 3 Temmuz 2013'ten bu yana seçimle göreve gelen Mursi ve Müslüman Kardeşler'e yönelik baskı ve zulüm uyguladığını aktaran Yeşildağ, şöyle konuştu: "Cinayet şebekesi katil cuntacıların emrindeki mahkemeler, geçtiğimiz günlerde dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hukuksuzluğa daha imza atarak 528 kardeşimize idam cezası verdi. ABD ve İsrail'in başını çektiği batılı emperyalistlerin ve onların Ortadoğu'daki kuklalarının desteğini alan darbeciler, İhvan'ı yasaklayıp bütün liderlerini ve binlerce üyesini cezaevlerine doldurarak direnişi kırmayı, İhvanı yok etmeyi hayal ediyor. Oysa Mısırlı kardeşlerimiz ilk günden itibaren kararlı ve azimli biçimde direnmeye devam etmekte ve her fırsatta darbecilerin heveslerini kursaklarında bırakıyor." 

ANTALYA

Antalya'da Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) üyeleri, Mısır'da 529 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti. ADAP üyeleri Muratpaşa Camii'nde kıldıkları Cuma namazının ardından, geçen hafta Rus askerleri tarafından öldürüldüğü belirtilen Çeçen Komutan Dukko Ömerov'un gıyabi cenaze namazını kıldı. Camiden ayrılan ADAP üyeleri, daha sonra Kazım Özalp Caddesi'ndeki bir otelin önünde toplandı. Burada pankart açan ADAP üyeleri, Mısır'da darbe karşıtı 529 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Yıldırım, Mısır'da 529 kişi hakkında verilen idam kararının, bağımsız bir yargının aldığı karar olmadığını söyledi.

Mısır darbesini tanımadıklarını belirten Yıldırım, mahkemenin verdiği kararı gülünç olarak nitelendirdi. Mahkeme kararını da tanımadıklarını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Mısır halkını ve İhvanı Müslimini haklı davasında sonuna kadar destekliyor, halen sözde mahkemelerde tiyatrovari yargılamalara uğratılan Mursi'yi gerçek Cumhurbaşkanı olarak tanıyoruz. Mursi'yi ve Mısır'ın onurlu halkını Antalya'dan selamlıyoruz. ve son sözümüz; Onlar yakında nasıl bir inkılap ile devrileceklerini görecektir."

GAZİANTEP

Gaziantep’te Balıklı Meydanı’nda toplanan kalabalık Mısır’da aralarında Muhammed Bedii’nin de bulunduğu 529 kişiye verilen idam cezasını protesto etti. Balıklı Meydanı’nda toplanan Peygamber Sevdalıları Platformu ve değişik islami dernek üyeleri ellerinde pankartlarla, tekbirler getirerek ve sloganlar atarak Mısır’daki cunta yönetiminin 529 müslümana verilen idam cezasını kınadı. Gruplar adına basın açıklamasını yapan Mustafa Kaya, “Gaziantep halkı, Mısır’daki zalim sisi önderliğinde cunta yönetiminin 17 Haziaran 2012 tarihinde yapılan seçimlerde halkın iradesi ile iktidara gelen meşru yönetim, zamanın firavunları tarafından 3 Temmuz 2013 tarihinden itibaren batı emperyalislerinin de desteği ile darbe yaparak meşru yönetimi iktidardan düşürmüşlerdir. O tarihten bu tarihe kadar cunta yönetimi tarafından yapılan bunca katliam yetmezmiş gibi zulümlerine bir yenisini daha ekleyerek Mısır’ın meşru yönetimi olan ve aralarında ihvan-ı müslümin cemaatinin lideri Muhammed Bedii’nin de bulunduğu 529 kişiye verilen idam cezasını kınıyoruz” dedi.

VAN

Mısır Cuntası tarafından aralarında İhvan-ı Müslimin'in önde gelen isimlerinin de bulunduğu 529 kişiye verilen idam cezası Van'da da protesto edildi. Van Müslüman Kardeşlerle Dayanışma İnisiyatifi tarafından Hz. Ömer Camii avlusunda yapılan basın açıklamasına çok sayıda STK temsilcisi, siyasiler ve halk katıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 15:52
banner53
YORUM EKLE

banner39