banner39

Türkiye genelinde Kobani etkinlikleri

HDP'nin çağrısıyla Hakkari'de düzenlenen Kobani eyleminde bir bankaya molotof atılırken İstanbul ve Ankara'da da yürüyüşler yapıldı

Güncel 01.11.2014, 15:07 01.11.2014, 17:14
Türkiye genelinde Kobani etkinlikleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari'de 'Kobani Günü' nedeniyle Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokrasi Partisi'nin (HDP) öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının okunuşu sırasında kalabalığın arkasında bulunan yüzleri kapalı kişiler bir banka şubesine molotof kokteyli atıldı. Yanan banka ATM'si, sevk edilen polisin Toma aracı ile söndürüldü.

Öğle saatlerinde Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Belediye binası önünde bir araya gelen ve aralarında HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, HDP ve DBP yöneticileri, Hakkari Kent Meclisi eş başkanları, STK'ların da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, yürüyüşe geçti. Pehlivan Mahalllesi'nde bulunan çevre yoluna kadar yürüyüp tekrar dönen kalabalık sık sık Kobani lehine ve IŞİD aleyhine sloganlar attı.

Kabalağın arka tarafında bulunun yüzleri maskeli bazı kişiler aynı caddede bulunan bir banka şubesine molotoflu saldırı düzenlendi. Saldırı ile birikte bankanın ATM'sinde alevler yükseldi. Bunun üzerine olay sevk edilen Toma aracı ve itfaiye ekipleri alevleri söndürdü. Zırhlı araçlar, daha sonra ara sokaklara kaçan göstericilere gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Kent merkezinde eylem için toplanan kabalalık ise gazdan etkilenip dağıldı.

ANKARA VE İSTANBUL’DA YÜRÜYÜŞ

İstanbul Kobani Dayanışması, Kobani saldırılarını protesto etmek için Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Yüzlerce kişi, sloganlarla Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşü geçti. Yürüyüş nedeniyle polis geniş güvenlik önlemi aldı.

HDP'nin sokağa çıkma çağrısı üzerine başkentte, kendilerine "Kobane Dayanışma Platformu" adını veren grup, basın açıklaması yaptı.

Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, buradan Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Heykeli önüne yürüdü.

Gruptakilerin sayısı, Yüksel Caddesi'ne gelindiğinde yaklaşık 250'ye ulaştı.

Burada grup adına açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, "Kobani, IŞİD çetelerinin kuşatması altında onurlu yaşam mücadelesi veriyor. İnsanlık değerlerinin düşmanı IŞİD çeteleri, tıpkı Şengal'de olduğu gibi Kobani'de de vahşi bir katliam gerçekleştirmek için saldırıyor" dedi.

Kobani'nin 6 Ekim gecesinden bu yana IŞİD'in saldırılarıyla karşı karşıya kaldığını belirten Özgen, şöyle konuştu.

"Kobane sadece Kürt halkını değil özgürlükten, barıştan yana bütün insanları ilgilendiriyor. Çünkü orada IŞİD vahşetine karşı bir insanlık direnişi veriliyor. 6 Ekim gecesinden beri dünyanın dört bir yanından insanlar Kobane için ayağa kalktılar. Ülkemizde de Hopa'dan Edirne'ye, Samsun'dan Denizli'ye, İzmir'den Diyarbakır'a kadar her yandan yüz binler, Kobane ile dayanışmaya geçti." 

Kobani'nin artık dünyanın her yerinde duyulmaya başladığını ifade eden Özgen, aydınların çağrısıyla 1 Kasım'ın "Uluslararası Kobani ile Dayanışma Günü" ilan edildiğini söyledi. 

Özgen, şöyle devam etti:

"Türkiye Kobane Dayanışması bileşenleri olarak bu gün çerçevesinde dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye çapında il ve ilçelerde Kobane halkının sesi soluğuyuz. Bir kez daha haykırıyoruz, Kobane artık bir kentin değil tüm insanlığın direnişidir. Kobane artık bir coğrafyanın adı değil, barış, eşitlik, kardeşlik ve özgürlük gibi insani değerlerin adıdır."

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da bir konuşma yaptı.

Açıklamaya, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da katıldı.

Grup üyeleri, açıklamanın ardından dağıldı.

MUŞ'TA 14 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Muş'ta HDP öncülüğünde toplanan kalabalık, Cumhuriyet Caddesi boyunca Muş-Bitlis karayolu üzerinde bulunan Dede Parkı'na kadar ilerledi. Burada yapılan basın açıklamasından sonra İstasyon Caddesi üzerinde yürümek ve yolu trafiğe kapatmak isteyen göstericiler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesinin ardından çevrede bulunan bazı apartmanlara kaçmak isteyen göstericilerden 14'ü gözaltına alındı.

Yapılan müdahale sonucu kalabalık dağılırken, çıkan olaylarda bir göstericinin de yaralandığı öğrenildi.

GAZİANTEP

Kobani Dayanışma Platformu tarafından Kobani’ye destek yürüyüşü yapıldı.

Kırkayak Parkı'nda öğleden sonra döviz ve pankartlarla toplanan 600 kişilik grup, bölücü terör örgütü lehine sloganlar atarak Yeşilsu Parkı’na yürüdü. Suriye’nin Halep kentine bağlı Kobani İlçesi'ndeki IŞİD saldırılarını protesto etmek ve Kobani’ye destek vermek isteyen grup, hükümetin Kobani üzerindeki politikasını eleştirdi.

Bir süre slogan atan grup, basın açıklamasının yapılmasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

DENİZLİ

Denizli'de Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu'na üye bir grup, IŞİD'in Kobani saldırısını protesto etti.

Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu tarafından Candoğan Parkı önünde düzenlenen eyleme yaklaşık 30 kişi katıldı. IŞİD ve AK Parti aleyhine slogan atıp '1 Kasım Dünya Kobane Günü' yazılı pankart taşıyan grup adına açıklamayı Nebi Evci yaptı.

Evci, Türkiye'nin IŞİD'i desteklemekten vazgeçmediğini belirterek, "Türkiye Kobani'ye yardım koridoru açmıyor. Peşmergenin geçişi için bile ayak sürüyor. Zamana yayarak Kobani'nin güçten düşmesini bekliyor. Kobani ise bütün baskılara rağmen haftalardır direnerek dünyaya insanlık dersi veriyor. Bu yüzden Kobani için, insanlık için IŞİD karşıtı küresel eyleme destek veriyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

VAN

HDP ve DBP tarafından 'İnsanlık İçin, Kobani İçin 1 Kasım'da Küresel Eylem' adı altında yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan yaklaşık 3 bin kişi dağılırken, bazı ara sokaklarda küçük çaplı gerginlikler görüldü.

Bugün Van'da yapılan Kobani'ye destek yürüyüşü nedeniyle sebebiyle polis, kentin birçok noktasında yoğun güvenlik önlemi aldı. Yürüyüş, yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla Hacıbekir Caddesi Sebze Hali yakınlarında başladı. Öcalan'ın posterlerinin taşındığı yürüyüşe katılanlar sık sık IŞİD aleyhine sloganlar atarak, İkinisan Kavşağı'na kadar yürüdü. Burada geniş önlem alarak yolu trafiğe kapatan polis, kalabalığın caddeye çıkmasına izin vermedi. Parti yöneticilerinin polisle yaptığı uzun görüşme ardından, kalabalık ana caddeye çıkmadan Erek Dağı Caddesi'nden Kültür Müdürlüğü yanında bulunan Musa Anter Parkına kadar yürüdü.

Burada toplananlara seçim otobüsü üzerinden seslenen DBP İl Başkanı Musa İtah Kobani'de yaşanan çatışmalara değinerek AK Parti'yi IŞİD'e destek vermekle suçladı. İtah, "Kobani direnişçileri ve bütün Kürt halkı ve 'İnsanım' diyen demokrasi, kardeşlik, özgürlükten, eşitlikten yana olan herkesin desteklediği güçler yani Kürdistan'ın ulusal birlik güçleri artık özgürlüğü müjdeliyor. Ama birileri halen halkların arasına savaş tohumları ekmeye çalışıyor. Kürt halkı kadar özgürlükten barıştan kerdeşlikten yana ve bu yolda fedekarlık yapan başka hiç kimse yoktur" diye konuştu.

Kalabalık, yapılan açıklama ardından dağılırken bazı ara sokaklarda küçük çaplı olaylar çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?