banner39

Türkiye, günde ortalama 500 göçmeni engelliyor

Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenlerle ilgili tedbirler artırıldı. Bakan Bozkır, günde ortalama 500 göçmenin engellendiğini söyledi

Güncel 11.01.2016, 15:02 11.01.2016, 15:07
Türkiye, günde ortalama 500 göçmeni engelliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'nda AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüşen AB Bakanı Volkan Bozkır, ortak basın toplantısında hem Türkiye'yi hem AB'yi zorlu bir gündem beklediğini söyledi. Bozkır, "Ancak bu gündem, hem Türkiye'nin yararına hem de AB'nin yararına sonuçlarla taçlandırılabilirse, geleceğe güvenle baktığımız, gerçekten bugün yaşamakta olduğumuz mülteci sorunu, terörle mücadele ve Türkiye'nin AB sürecinde sağlanması gereken ilerleme bakımından önemli sonuçlar getirecektir" dedi.

Bakan Bozkır, "Mülteci konusu, tabiatıyla bugün hem AB'nin hem Türkiye'nin çok önemli bir sorunudur, bu bir insanlık dramıdır. Mutlaka illegal göçün legal hale getirilmesi, illegal göçün ortaya çıkmasının müsebbibi olan organizatörlerin yakalanması, sahil güvenlik çalışmalarının daha da güçlendirilmesi ve denizlerde boğulan insanların, cesetleri sahillere vuran yavruların olmadığı, insan onuruna yakışır bir şekilde sağlanacak kotalarla, varılan mutabakatlarla Avrupa'ya intikallerinin sağlanması gerekmektedir. Türkiye olarak tabiatıyla çok önemli bir çaba sarf ediyoruz. İllegal göçte yakalananların rakamları 150 bini aşmıştır. Geçtiğimiz yıla oranla iki misline ulaşmıştır. Günde yaklaşık 500 göçmen ilgili kurumlarımız tarafından yakalanmaktadır." diye konuştu.

Bozkır, "Üçüncü ülkelerden Suriyeli vatandaşlara 8 Ocak'ta vize uygulamasını başlattık. Çok yakında da Türkiye’deki Suriyeli misafirlerimize çalışma müsaadesi verilmesi suretiyle bu göç üzerindeki baskının azaltılması konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

AB tarafından Timmermans başkanlığında bir çalışma kurulu oluşturulacağını da hatırlatan Bozkır, "Türkiye ile bir şekilde bilgilerin doğru şekilde paylaşılması, yapılacakların kararlaştırılması ve bu şekilde iki tarafın da kamuoyuna karşı sorumluluklarını yerine getirecek bilgiler vermesi hem de bu sorunla mücadelede önemli adımlar atılması gündemdedir. Türkiye’nin müzakere sürecinde açılacak fasıllar, vizelerin önümüzdeki aylarda kaldırılması için iki tarafın da atması gereken adımlar, üst düzey toplantılar ve zirve toplantıları ile ilgili önemli görüşmeler yaptık" dedi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans da görüşmede ortak eylem planının ele alındığını belirtti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?