banner39

Türkiye Hollandalı iki Müslüman kızı iade etti

Hollanda'dan gelerek Suriye'ye geçmek isteyen iki kızın İstanbul'da gözaltına alınarak ülkelerine iade edildiği belirtiliyor

Güncel 18.02.2015, 12:22 18.02.2015, 12:22
Türkiye Hollandalı iki Müslüman kızı iade etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye üzerinden Suriye'ye gitmek isteyen Hollanda uyruklu üç kız çocuğundan ikisi İstanbul'da gözaltına alındı. 15 ve 16 yaşlarındaki kız çocukları Hollanda makamlarına teslim edildi.

BBC'nin haberine göre 16 yaşında olan üçüncü kız çocuğundan ise haber alınamıyor. Yaz tatilinden sonra okula tesettürlü gitmeye başlayan kız çocuklarının, bir süredir takipte oldukları belirtiliyor.

Savcılık, kız çocuklarının Türkiye seyahati sırasında birilerinden yardım alıp almadığını araştırıyor.

Hollanda Televizyonu NOS'un haberine göre, Zeist kentinde yaşayan 15 ve 16 yaşlarındaki iki kız çocuğu ile Driebergen kentinde oturan 16 yaşındaki bir kız çocuğu, geçen cuma günü Hollanda'dan ayrıldı.

Kız çocukları, Suriye'ye gitmek amacıyla Türkiye'ye haraket etti. Ailelerinin kayıp ihbarı üzerine, Hollanda polisi Türk makamlarını uyardı.

Zeist kentinde yaşayan 15 yaşındaki kız çocuğu ile Driebergen'de yaşayan 16 yaşındaki kız çocuğu, İstanbul'da Türk polisi tarafından gözaltına alındı.

Çocuklar Hollanda makamlarına teslim edildi ve Hollanda'ya geri gönderilerek Çocuk Koruma Kurumu'na teslim edildi. Zeist kentinden gelen 16 yaşındaki diğer kız çocuğunun ise hala kayıp olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?