Türkiye IŞİD'e 'angajman' uygulayacak

Angajman kuralları değiştirildi. Daha önce Esad rejimini hedef alan angajman kuralları bu kez IŞİD'e uygulanacak. IŞİD düşmanca algılanacak, sınıra yaklaşırsa vurulacak

Türkiye IŞİD'e 'angajman' uygulayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Suriye sınırındaki gelişmeleri yakından izlerken, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanabilmek için angajman kurallarını değiştirme kararı aldı.

Sabah'ın haberine göre daha önce Esad rejimine karşı angajmanı değiştiren ve "Misli ile karşılık" konumuna geçen Türkiye, IŞİD terör örgütünü de angajman kapsamına alıyor. Yeni angajman kuralları bu haftadan itibaren uygulamaya konacak.

Asker sınırda IŞİD'ten kaynaklanan tehditlere cevap vermek için her durumda emir alması beklenmeyecek. Karşılığı anında olacak. Daha önce IŞİD militanlarının ellerinde silahlarla sınıra yakın yerlerde görüntüleri basına yansımıştı. Artık bu görüntülerin de önüne geçilecek.

Sınıra yaklaşan tüm silahlı unsurlar tehdit olarak algılanacak. Suriye askeri unsurları gibi IŞİD militanları da, sınırı daha geçmeden sınıra yakın bölgede vurulabilecek. En ufak tacize misli ile karşılık verilecek. Bu müdahale kara, deniz ve havada da geçerli olacak. Sınırdaki askeri tedbirlerin artırılması da gündeme gelecek.

ÖRGÜTE ANGAJMAN İLK

Bir ülkenin başka bir ülkeden kaynaklı tehdidi nasıl ele alınacağını ve nasıl mücadele edileceğini belirlediği angajman kuralları örgütler yada başka grupları kapsama almıyordu. Suriye'nin tacizleri ve Türk jetini düşürmesi ile başlayan süreçte angajman kuralları değişmiş, tüm Suriye rejim unsurları tehdit olarak kabul edilmiş, sınıra yaklaştığı andan itibaren vurulması talimatı verilmişti. Suriye'den yapılan taciz atışlarına, topçu ateşleri ile karşılık verilmişti. Sınıra yaklaşan helikopter, uçak ve İHA'lar vurulmuştu.

FIRAT'IN BATISI KIRMIZI ÇİZGİ

Angajman kurallarının kapsamının genişletilmesi ile birlikte, Türkiye'nin Suriye'deki olası müdahalesinin çerçevesi de belirlendi. Yapılan tüm toplantılar sonrası IŞİD tehdidine karşı sınır güvenliğinin güçlendirilmesi, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir devlet kurulması ile mücadele edilmesi ve Türkmenlerin güvenliği ana konular olarak belirlenirken tüm bunlara karşı önlem kapsamında "Fırat'ın batısı kırmızı çizgimizdir" denilerek, müdahalenin alanı belirlendi.

110 KM'LİK CERABLUS HATTI

Cerablus ile Azez-Mare arasındaki yaklaşık 110 km'lik hat IŞİD'in kontrolünde. Müdahalenin düşünüldüğü alan da burası. Buraya yapılacak bir güvenli bölge oluşumu ile sınır güvenliği büyük ölçüde sağlanmış olacak. Böylece uluslararası kamuoyu tarafından sık sık gündeme getirilen "Yabancı savaşçı geçişine karşı sınır güvenliğinin sağlanması" konusunda büyük ölçüde çözüm sağlanmış olacak.

ÖSO'YA ALAN AÇILACAK

Türkiye başından beri savunduğu "Sadece IŞİD'e değil, rejime karşı da mücadele" tezini de hayata geçirmek istiyor. Bu çerçevede kurulacak güvenlikli bölge, Azez-Mare çevresini kontrol altında tutan ÖSO'nun IŞİD tehdidini azaltacak. Türkiye Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'i püskürterek geçici bölge oluşturduktan sonra alanı ÖSO'ya bırakacak. ÖSO, IŞİD ve PYD'ye operasyon yapacak. Türkiye ÖSO'ya aktif destek verecek. Cerablus -Azez arası güvenlği sağlanınca kantonların birleşmesi ihtimali kalkacak, Kürt koridoru endişesi sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 10:22
banner53
YORUM EKLE

banner39