banner39

Türkiye Kandil için ABD'yi son anda bilgilendirmiş

PKK'nın Irak'taki kamplarını vurmaya karar veren Türkiye'nin bombardımandan sadece 10 dakika önce ABD'yi bilgilendirdiği belirtiliyor. Süre kısıtlamasından dolayı iki ülke arasında kısa süreli gerilim yaşandığı belirtiliyor

Güncel 13.08.2015, 10:17 13.08.2015, 10:51
Türkiye Kandil için ABD'yi son anda bilgilendirmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li medya kuruluşu Fox News'te Lucas Tomlinson ve Jennifer Griffin imzalı 10 Ağustos'ta yayınlanan habere göre Türkiye, geçen ay İncirlik Üssü'nün IŞİD'e karşı savaşta kullanılmasına izin veren anlaşmadan saatler sonra Amerikalı askeri liderleri şaşırtan bir hamle yaptı.

Fox News'in haber sitesinin ismi açıklanmayan askeri bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Türkiye, 24 Temmuz’da Kuzey Irak’ta PKK hedeflerine yönelik hava saldırısını, bölgede IŞİD’e karşı hava saldırısı düzenleyen koalisyona liderlik yapan müttefiki ABD’ye sadece 10 dakika öncesinde haber verdi.

Askeri kaynak, Fox News’a yaptığı açıklamada, “Bir Türk yetkili geldi ve 10 dakika içinde hava saldırısının başlayacağını söyleyerek müttefik kuvvetlere ait uçakların hızlıca Musul’un kuzeyine çekilmesini talep etti. Büyük öfkeye kapıldık. ABD kuvvetlerinin Türk bombalarıyla vurulması riskini alamazdık” dedi.

İddiaya göre, hava saldırısı düzenlen bölgeye yakın bir yerde Peşmerge güçlerine eğitim veren ABD Özel Kuvvetleri’ne ait birlikler vardı.

Habere göre ayrıca ertesi gün Türk istihbarat subayı yeni bir saldırıyı haber vermek için uluslararası partnerlerini bilgilendirmeye gittiğinde ABD’li askeri yetkililerin itirazlarıyla karşılaştı.

Amerikalılar, Türk subayından Türk savaş uçaklarının uçuş planlarının isterken Türk yetkilisi ise ABD’li eğitmenlerin yerini öğrenmek istedi.

Merkezdeki koalisyon yetkilileri önce bilgileri paylaşmayı reddetti. Askeri kaynak, “Eğer bizim çocuklardan biri vurulsaydı, Türkler bizi suçlardı. Türklere koordinatları verdik. ABD kuvvetlerinin Türkler tarafından bombalanması riskini göze alamazdık” dedi.

‘TÜRKİYE KENDİ UYGUN GÖRDÜĞÜ ZAMANDA BİLDİRDİ’

Hürriyet'teki habere göre ise ismini vermek istemeyen bir Türk yetkili, Kuzey Irak’a yönelik son hava operasyonlarıyla ilgili ABD’nin bilgilendirildiğini doğruladı, ancak bunun operasyondan kısa süre önce yapılıp yapılmadığıyla ilgili bir şey söylemek istemedi.

Aynı yetkili, “Ancak Türk tarafında, bu bildirimin çok daha önceden yapılması durumunda bölgedeki Amerikalıların PKK’yı bilgilendirmesi kaygısı olduğu da bir gerçek. Bu nedenle Türkiye, kendi uygun gördüğü zamanda bildirimini yapmıştır” dedi. Türk irtibat subayının bu bildirimi, koalisyon güçlerinin karadaki ana karargâhı olan Katar’da mı, Ankara’da ABD Savunma İşbirliği Ofisi’nde mi (ODC) yoksa Erbil’de mi yaptığına dair bir bilgi vermekten kaçınan aynı kaynak, “Olay hangi bölge ve hangi güçleri ilgilendiriyorsa, herhalde oradaki Türk subayı bildirimde bulunmuştur. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiye sahip değilim” demekle yetindi.

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?