banner39

Türkiye 'Kara Para Listesi'nden çıkarıldı

Türkiye, kara para ile mücadele konusunda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği için OECD'nin 'Kara Para İzleme' kurulunun listesinden çıkarıldı

Güncel 24.10.2014, 12:38 24.10.2014, 14:09
Türkiye 'Kara Para Listesi'nden çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

OECD bünyesinde kara para ile mücadele için kurulan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Başkanı Roger Wilkins Paris'te yaptığı toplantıda Türkiye'yi izleme sürecinden çıkarma kararı aldıklarını duyurdu.

Türkiye'nin kara para ile mücadelede eksikliklerine ilişkin olarak 2007'de başlatılan izleme sürecine ilişkin olarak dün yayınlanan 15'nci raporda, Türkiye'nin kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele konusundaki eksikliklerinin giderilmesi alanında önemli ilerleme sağladığı belirtildi. FATF yaptığı açıklamada Türkiye'nin 2007 yılındaki raporda  belirtilen 6 çekirdek ve 10 önemli tavsiyenin yerine getirilmesinde yeterli ilerleme sağladığının teshpit edildiğini ve Türkiye'nin izleme sürecinden çıkarıldığını duyurdu.

Batı basınınında, son birkaç yıldır, Türkiye ile ilgili olarak kara para aklama ve terör finansmanı yapıldığı haberleri çıkıyordu. Türkiye'nin bu listeden çıkarılması, aynı zamanda bu eleştirilere de cevap niteliği taşımakta.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?