banner15

Türkiye Mısır ve Suriye için ayakta

Türkiye'nin birçok ilinde cuma sonrası Suriye'deki kimyasal saldırıda ve Mısır'daki katliamlarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınıyor

Türkiye Mısır ve Suriye için ayakta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiyeli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Suriye ve Mısır Halkları Dayanışma Platformu'nca, katliamlarla sarsılan Mısır ve Suriye halkına destek için Fatih Camii'nde cuma namazı kılındı.Üzerilerinde "Rabia işareti" bulunan tişörtler giyen ve rozetler takan vatandaşlar, öğle saatlerinde Fatih Camii'nde toplanmaya başladı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu katılımcıların ellerinde Mısır ve Suriye bayrakları taşıdığı görüldü.

Üzerinde "Rabia işareti"nin bulunduğu beyaz şapkalar takan, Mursi'nin boy fotoğrafı olan ve altında "#dik duran adam" yazılı beyaz tişörtler giyen kalabalık, "Herkes sussa da biz susmayacağız, katliamları lanetliyoruz", "Suriye'de vahşet sürüyor, sessiz kalmak suç ortaklığıdır, katliamı durdurun", "Katiller.. Sisi-Beşşar suç ortakları... ABD-Suud/Rusya-İran döktükleri kanda boğulacaklar" ile kan damlası şeklinde "Katil Sisi, katil Esed" yazılı pankart açtı.

Fatih Camii'nde kılınan cuma namazının ardından avluda toplanan kalabalık ellerinde "Katil Esed hesap günün gelecek", "Sisi-Beşşar vahşilikte yarışıyorlar", "Suriye'de Mısır'da direnişe bin selam" yazılı dövizler ile Rabia işaretinin bulunduğu dövizleri taşıdı.

Katılımcılar namazın ardından Vezneciler'e yürümek için "Rabia" ve "Allah bir" işaretleri yaparak ve çeşitli sloganlar atarak caminin avlusunda bir araya geldi.

ANKARA'DA KATLEDİLENLER İÇİN GIYABİ NAMAZ

Ankara'da ise Kocatepe Camii'nde Akabe Vakfı, Genç Birikim, İLKAV, Vahdet Vakfı ve Ümran Hareketi öncülüğünde Cuma namazı sonrası katliamlarda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılınıyor.

KOCAELİ

İzmit Sabrı Yalım Parkı'nda toplanan İnsan Hakları Savunucuları Derneği'ne üye bir grup, "Suriye'de insanlar değil, insanlık öldü", "Suriye'deki katliamı lanetliyoruz", "bebekler değil, insanlık öldü" yazılı pankartlar açtı.

Grup, basın açıklamasının ardından çeşitli sloganlar atarak dağıldı.

VAN

Van'da Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'de ordu güçlerinin kimyasal saldırısında katledilen insanlar için Hazretti Ömer Camisinde Cuma namazı sonarası protesto gösterisi düzenlendi.

Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnsiyatifi öncülüğünde düzenlenen katilamlara tepki gösterisinde cami avlusunda toplanan vatandaşlar, Mısır ve Suriye'de katliam yapan ordu mensupları aleyhine dövizler taşıyıp slogan attı.

Gösteride, Rabia işaretinin içerdiği birçok anlam olduğu, bu işaretin Mısır, Suriye, Somali, Filistin, Çeçenya, Doğu Türkistan ve Filpinler'i temsil ettiği ifade edilirken, Zeynep Tekin adlı kız çocuğu Mısır'da İhvan Lideri Muhammed El Biltaci'nin darbeci askerler tarafından katledilen kızı Esma için yazdığı mektubu okudu.

KAYSERİ

Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri'nin öncülüğünde vatandaşlar, cuma namazı için tarihi Hunat Cami'nde bir araya geldi.

Cuma namazının ardından çok sayıda kişi, Şam'da kimyasal silah saldırısı sonucu hayatını kaybeden çocuk ve yetişkinler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Çocuk ve kadınların da saf tuttuğu namazın ardından saldırıda hayatını kaybedenler ve zulmün bir an önce bitmesi için dua edildi. Dua sırasında bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da cuma namazının ardından Balıklıgöl yerleşkesinde toplanan kalabalık, üzerinde Seyit Kutup, Hasan El Bena ve Mursi'nin fotoğraflarının bulunduğu döviz ve pankartlar açarak, Suriye ile Mısır halkı lehine sloganlar attı. Grup, tekbir ve sloganlar eşliğinde Topçu Meydanı'na kadar yürüdü.

Grup adına konuşan Verenel Derneği Başkanı Ahmet Sevim, Suriye ve Mısır'da mazlum halka yönelik katliamlar yapıldığını belirtti.

Yapılan duanın ardından grup üyeleri dağıldı.

ADIYAMAN

Adıyaman'da çok sayıda sivil toplum kuruluşu öncülüğünde biraraya gelen vatandaşlar, cuma namazı sonrası Ulu Cami önünde toplanarak Demokrasi Parkı'na kadar yürüdü.

Burada gıyabi cenaze namazı kılan katılımcılar, Suriye'deki ve Mısır'daki katliamları protesto eden pankartlar taşıdı, "Rabia" işareti yaptı, bu işaret bulunan tişörtler giydi.

ELAZIĞ

Elazığ'da İzzetpaşa Camisi avlusunda cuma namazı sonrası toplanan grup, Mısır ve Suriye'deki katliamlarda ölen siviller için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Vatandaşlar, daha sonra Mısır ve Suriye'deki katliamlarda ölen siviller için dua etti.

ERZURUM

Erzurum'da AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı'nın koordinesinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye binlerce kişi cuma namazı sonrası Yakutiye Kent Meydanı'nda toplanarak, "Müslüman zulme boyun eğmez", "Biz Müslüman kardeşleriz", "Darbeciler yenilecek, Müslüman kardeşler kazanacak" şeklinde pankartlar açtı. Rabia işareti yapan grup üyeleri, ellerindeki Mısır, Suriye ve Türk bayraklarıyla tekbir getirdi.

Mısır ve Suriye'de hayatını kaybedenler için yapılan duanın ardından grup dağıldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup kadın da Rabia işareti yaparak eyleme destek verdi.

IĞDIR

İlim Yayma Cemiyeti Iğdır şubesince Merkez Camisi önünde cuma namazının ardından bir araya gelen çok sayıda kişi, "Darbeye sessiz kalanlar, bu katliamın suç ortaklarıdır", "Türkiye'den Mısır'daki kardeşlere bin selam", "Zalimler için yaşasın cehennem" yazılı dövizler açıp slogan atarak, Haydar Aliyev Parkına kadar yürüdü.

ARDAHAN

Ardahan'da Memur-Sen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği programda Merkez Camisi önünde toplanan grup Mısır ve Suriye'de katliamlarda hayatını kaybedenler için Ardahan Müftüsü Galip Akın tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

AĞRI

Cuma namazı sonrası Merkez Cami önünde İHH, MAZLUM-DER, İHA-DER gibi sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde toplanan yüzlerce kişi, ellerinde "Hani biz iman kardeşiydik", "Kardeşlik bedel ister", "Zulmün topu, tüfeği varsa Müslüman'ın Rabbi var", "Yaşasın Suriye ve Mısır direnişimiz" yazılı pankartlarla bir süre slogan atarak, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliamı ve Suriye'deki kimyasal silahlı saldırıyı protesto etti.

Eleşkirt ilçesinde de cuma namazı sonrası Mısırla Dayanışma Platformunun çağrısı üzerine Yunus Emre Caddesinde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Mısır ve Suriye'de hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

KARS

Kars'ta da Fethiye Camisi avlusunda cuma namazından sonra bir araya gelen Anadolu Gençlik Derneği Kars Şubesi öncülüğündeki bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri çeşitli sloganlar atarak Mısır ve Suriye'deki katliamı protesto etti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Ulucami'de kılınan cuma namazı sonrasında Mustazaflar Cemiyetince organize edilen ve 26 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği bir gösteri yapılarak Suriye'de kimyasal gaz kullanılması ve Mısır'daki katliam protesto edildi.

Açıklama sırasında, sık sık tekbir getirilerek Suriye ve Mısır'daki yönetimler aleyhine sloganlar atıldı.

MARDİN

Mardin'de Şam'daki kimyasal silah saldırısı sonucu yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Mardin -Suriye Yardımlaşma Platformu Tertip Komitesi Başkanlığınca düzenlenen programda 13 Mart Mahallesi'ndeki Fuat Yağcı Camisi'nde, Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ ve Müftü Yardımcısı Mahsum Taşçı ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar cuma namazının ardındanMısır ve Suriye'deki katliamlarda hayatını kaybedenler ile zulüm gören Müslümanlar için dua etti.

Katılımcılar daha sonra cami avlusunda gıyabi cenaze namazı kıldı.

BİNGÖL

Bingöl'de, cuma namazının ardından bir araya galan vatandaşlar, Mısır ve Suriye için dua etti.

Bingöl-Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu öncülüğünde başlatılan dua programının üçüncüsü, cuma namazının ardından Hacılar Camisi avlusunda gerçekleştirildi.

Namazın ardından avluda toplanan vatandaşlar, ilahiyatçı Tahir Gündüz'ün yaptığı duaya eşlik ettiler. Dua programına katılan vatandaşlar, elerinde taşıdıkları döviz ve pankartlar eşliğinde Rabia işareti yaparak Mısır ve Suriyeli Müslümanlara destek gösterisinde bulundu.

SİİRT

Çarşı Hacı Abdülhakim Sancak Camisi'nde kılınan cuma namazında hutbeyi il müftüsü Faruk Arvas okudu. Gözyaşlarına hakim olamayan Arvas,  İslam dininin kardeşliği ve barışı öngördüğünü ve zalimlerin mutlaka cezalandırılacağını söyledi.

Daha sonra kılınan gıyabi cenaze namazına Vali Ahmet Aydın ile vatandaşlar katıldı.

BATMAN

Batman Barosu, Suriye'de kimyasal silahların kullanılması sonucu yaşanan katliamı kınadı.

Batman Barosundan yapılan açıklamada, kimyasal silahların kullanıldığı katliamda, savaşla, çatışmayla ilgileri olmayan savunmasız binden fazla kadın, çocuk ve erkeğin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bu tür katliamların toplumlara derin acılar ve kalıcı travmalar bıraktığı kaydedilen açıklamda şu ifadelere yer verildi:

''Savaşta olsa bile sivillere yönelik toplu katliamların toplumsal sonuçları da vicdanlardaki hasarı da daha büyüktür. Bu nedenle Suriye'deki Baas rejiminin akraba olduğu Irak Baas rejiminin Halepçe'deki katliamını andıran zulmü, Suriye savaşının en kara sayfalarından biri olarak hatırlanacaktır. Suriye'de yaşanan bu insanlık dramı, uluslararası güçlerin, bölge devletlerinin siyasi hesapları arasında kaybolmakta, daha acısı bu kirli siyasetlerin malzemesi haline gelmektedir. Bu katliamlar ve siyasi hesaplarla sadece Suriye'nin masum insanları yaşamını yitirmemekte, insanlık vicdanı ve değerleri de yara almaktadır. Failleri insanlığın vicdanında mahkum olduğu insanlığa karşı işlenen bu suçları, yaşanan katliamları şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 16:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35