Türkiye nükleer anlaşmayı imzaladı

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülke sınırları dahilindeki yüksek zenginleştirilmiş uranyumdan arınma taahhüdünde bulundu

Türkiye nükleer anlaşmayı imzaladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde  aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülke sınırları dahilindeki yüksek zenginleştirilmiş uranyum dan arınma taahhüdünde bulundu. Japonya, İtalya ve Belçika ellerinde bulunan, nükleer silah yapımında kullanılabilecek yüksek zenginleştirilmiş uranyum stoklarını da ABD’ye devretmeyi kabul etti.

Zirvede, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil ediyor. Türkiye için tarihi nitelikteki bildiride ise şunlar kaydedildi:

“Bugün, Üçüncü Nükleer Güvenlik Zirvesi nedeniyle toplandığımız Lahey’de, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Gürcistan, Macaristan, Meksika, Güney Kore, Romanya, İsveç, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam liderleri olarak, sınırlarımız dahilinde bulunan yüksek zenginleştirilmiş uranyumdan (HEU) arınmanın önemine değinmek isteriz."

Anlaşma, Türkiye’nin geçen Ocak’ta Japonya ile imzaladığı nükleer santral anlaşması sonucu nükleer silah yapımında kullanılabilecek yüksek zenginleştirilmiş uranyuma kavuşacağı spekülasyonlarına da son verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 14:29
banner53
YORUM EKLE

banner39