Türkiye, Sarıkamış şehitlerini anmak için yürüyecek

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, 1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı dolayısıyla, 5-7 Ocak tarihlerinde "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" etkinliği düzenlenecek

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini anmak için yürüyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, 103 yıl önceki 1. Dünya Savaşı sırasında Allahuekber dağlarında şehit olan 90 bin Mehmetçik, gelecek ocak ayında düzenlenecek anma etkinliğiyle anılacak.

İlçede her yıl düzenlenen ve 1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı anma etkinlikleri, bu yıl "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" sloganıyla 5-7 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtım Fonu, Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı ve Sarıkamış Belediyesi işbirliğiyle yapılacak programın ilk gününde Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki bir otelde şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek verilecek.

Aynı gün Sarıkamış Kazım Karabekir Camisi'ndeki mevlit programının ardından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı'ndan Yukarı Sarıkamış Şehitliğine kadar meşaleli yürüyüş yapılacak.

6 Ocak 2018 Cumartesi günü ise Cıbıltepe Kayak Merkezi bölgesinde kardan heykeller sergisi açılacak ve akşam saatlerinde meşaleli kayak gösterisi organize edilecek.

Etkinliğin son gününde yapılacak olan "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" Anma Yürüyüşü ise katılımcıların, ilçenin Kızılçubuk mevkisinde toplanması sonrası başlayacak.

Katılımcıların, yaklaşık 6 kilometre yürüyüp Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne ulaşmasıyla devam edecek program, Kur'an-ı Kerim tilaveti, şehitlikteki anıta çelenklerin sunulması ve harekatın anlatıldığı konferans ile sürecek.

Anma etkinlikleri, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi ekibi SOLOTÜRK'ün gösteri uçuşuyla sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2017, 16:44
banner53
YORUM EKLE

banner39