banner39

Türkiye sınırına Suriyeli akını

İç savaştan kaçarak Hatay sınırına yığılan Suriyeliler için yeni çadır kentler oluşturuluyor.,

Güncel 23.06.2011, 17:52 23.06.2011, 18:00
Türkiye sınırına Suriyeli akını

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Görgü tanıkları Suriye ordusunun Türkiye sınırına iyice yaklaştığını ve binlerce sığınmacının Türkiye'ye doğru ilerlemekte olduğunu belirttiler.

Hatay'ın Yayladağı ile Altınözü ilçelerindeki çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin yığılmaları devam ederken, Reyhanlı ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesi Apaydın köyüne de yeni çadır kent kurulması için çalışmalar devam ediyor.

Apaydın köyüne kurulacak çadır kent tel örgülerle çevriliyor. Elektrik şebekesi döşeme çalışmalarının yanı sıra asfaltlama çalışmaları da devam eden bölgede Kızılay ekipleri çadırların kurulması için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Çalışmaların bir hafta içerisinde tamamlanacağı ve Apaydın köyündeki çadır kente sığınmacıların yerleştirileceği öğrenildi.

Güveççi köyünde bulunan BBC muhabiri de, sığınmacılardan bir grubun tel örgüleri aşarak sınırı geçtiğini bildiriyor.

SURİYE ORDUSUNUN OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR

Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise Güveçci köyünün karşı tarafında Suriye sınırları içinde bulunan Harapcöz köyü de Suriye ordusu tarafından ele geçirildi.

AFP haber ajansı, Suriye ordusunun ilerlediği bilgisi üzerine yüzlerce Suriyelinin Türkiye'ye sığınmak üzere yola çıktıklarını duyuruyor.

BBC'ye telefonla bilgi veren bazı Suriyeliler, ordunun sığınmacıların kampını basıp insanları tutuklamasından endişe edildiğini söyledi.

Suriye'deki aylardır süren çatışmalarda şimdiye kadar bin üçyüzü aşkın kişi öldü, binlerce kişi de yaralandı.

Mart ayında başlayan protestolara müdahale eden güvenlik güçleri binlerce kişiyi de gözaltına aldı.

Suriye'den kaçan muhaliflerin büyük bir kısmı Türkiye sınırını geçerken, bazıları ise Suriye topraklarında kalma isteğiyle sınırın Suriye tarafında kamp kurdular.

Görgü tanıkları, kampta Türkiye bayrağının çekildiği bir noktada askerlerin gelmesiyle birlikte artık Suriye bayrağının dalgalandığını söylüyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?