'Türkiye, Suriye'deki ve Irak'taki koalisyonun içinde'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye, Suriye'deki koalisyonun da içinde, Irak'taki koalisyonun da içinde. Havadan ne zaman, nereye, nasıl operasyon yapılacak, bunların kararını askerler verecek." dedi

'Türkiye, Suriye'deki ve Irak'taki koalisyonun içinde'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye, Suriye'deki koalisyonun da içinde, Irak'taki koalisyonun da içinde. Şu an Hava Kuvvetlerimiz olarak koalisyonun içindeyiz. Havadan ne zaman, nereye, nasıl operasyon yapılacak, bunların kararını askerler verecek." dedi.

Çavuşoğlu, Ninova Muhafızlarıyla ilgili, "Esasen bu güçler Musullu yerel güçlerdir. İleride Musul'un güvenliğini, DEAŞ sonrası, temin etmek için, sağlamak için bu güçlerden faydalanmak gerekiyor. Şu an operasyonun içinde aktif rol alıyorlar." diye konuştu.

'ŞU ANDA KARA OPERASYONUNA KATILMA SÖZ KONUSU DEĞİL'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu hakkında, "Kara operasyonunu, değişik gruplar yerine milli ordunun bizzat yönetmesi gerekiyor. Peşmerge var, bizim eğittiğimiz Ninova güçleri var, diğer taraftan arazideki güçler var. Şu anda orada bulunan ülkelerin ya da Türkiye'nin kara operasyonuna katılması söz konusu değil. Amerikan güçlerinin önceden top atışları oldu. Ama ihtiyaç duyulursa özellikle özel kuvvetlerimizin yerel güçlere desteği konusunda, tabii ki katılır." dedi.

'ADAM  GİBİ DURMAZLARSA GEREĞİNİ YAPARIZ'

Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Harekatıyla ilgili olarak, "Eğer YPG/PYD bulundukları yerlere çekilmezlerse ve DEAŞ'a karşı operasyon yapan Özgür Suriye Ordusu'na saldırmaya devam ederse biz de gereğini yaparız. Hani YPG iyiydi, hani YPG DEAŞ'a karşı mücadele ediyordu. Neden DEAŞ'e karşı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu'na, yerel güçlere, ılımlı muhalefete saldırıyor. Demek ki YPG/PKK'nın amacı DEAŞ'la mücadele değildir, kendi kantonunu oluşturmaktır. Şu andaki operasyonları da buna yönelik bir tehdit olarak görüyor. Esasen burada bir terör koridorunun oluşmasına müsaade etmeyeceğimizi başından beri söyledik. Dolayısıyla adam gibi durmazlarsa biz de gereğini yaparız." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 14:52
banner53
YORUM EKLE

banner39