banner15

'Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu' başladı

Türkiye’nin Kocaeli şehrinde Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) tarafından organize edilen Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu başladı.

'Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu' başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Ukrayna arasındaki iş ve yatırım hacminin geliştirilmesi amacıyla 01- 4 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türkiye- Ukrayna İşadamları Forumu bugün, 1 Haziran Çarşamba günü Kocaeli Ticaret Odası’nda başladı.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin sürdürülebilir olması ve karşılıklı iş imkânlarının güçlü bir yapıya kavuşturulabilmesi amacıyla düzenlenen “Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu” programı, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) işbirliği ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Bugün başlayıp 4 Haziran'a kadar sürecek olan programa, iki ülkenin işadamları ve yatırımcılarının yanı sıra, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunskyi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ukrayna’dan milletvekilleri ve belediye başkanları da katılıyor.

"UKRAYNA İLE İŞ YAPMAK İSTEYENLERİ BEKLİYORUZ"

Daha önce Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu ile ilgili olarak organizasyonu gerçekleştirenler çeşitli açıklamalarda bulunmuşlardı:

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ, “Kocaeli Ticaret Odası olarak üyelerimizi uluslararası pazarlara açmayı temel sorumluluklardan birisi olarak görüyoruz. Bu bağlamda Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz 3 yıldan bu güne 52 farklı ülkeden 38 farklı heyetle yaklaşık 450 yabancı iş insanını odamızda üyelerimizle buluşturduk. 01-04 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz ‘Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu’ ile de iki ülke arasındaki iş hacminin artırılmasını amaçlıyor, Ukraynalı konuklarımız arasında büyükelçimiz ve milletvekillerimizin yer alıyor olmasının da bu hedefimizin nihayetlenmesi adına önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Ukrayna ile iş yapmak isteyen üyelerimizi programımıza bekliyoruz” açıklamasını yaparken, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren de yine bu etkinlikle alakalı olarak; “İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 1990`larda Türkiye`nin, Ukrayna`nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmasıyla başlamış bulunmakta. Aradan geçen 25 yıllık süre içerisinde karşılıklı uyum içerisinde yürütülen ilişkilerin daha üst seviyeye ulaşabilmesi adına ciddi çalışmalar gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere katkı sağlama adına gerçekleştirmeyi planladığımız bu forum özelde Kocaeli genelde ise ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır. Ukrayna’nın dış ticaretinde çok büyük bir değişim gerçekleşiyor. Bu değişim sürecinde Türkiye ve Ukrayna arasında atılacak her adım orta vadede büyük imkanlar sunacaktır” demişti.

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan ise açıklamasında şu sözlere yer vermişti: “Türk ve Ukrayna iş dünyaları son beş yılda birçok ilke imza attı. Güzel olan bu ilkler, ilk olmakla kalmadı, birçoğu her yıl düzenlenen organizasyonlar olarak kurumsallaştı, kalıcı hale geldi. Hatta bu etkinlikler, başka ülkelerdeki Türk işadamı dernekleri tarafından model olarak görülmeye, örnek alınmaya başlandı. Tarihte ilk kez düzenlenecek Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu’nun sonuçları itibarıyla kurumsallaşacağı ve devamlılık kazanacağı düşüncesindeyim. Dost ve komşu ülke Ukrayna, bugün Türkiye’nin desteğine hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Yeni Ukrayna’nın inşasında bu forum, ülkemiz adına küçük bir tuğla olabilecekse sanırım amacımıza ulaşmış olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 14:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48