banner39

Türkiye'de 15 bin camiye ihtiyaç var

Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Başkanı Kıyak, "Türkiye'de şu anda şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyacımız var" dedi

Güncel 29.04.2013, 14:23 29.04.2013, 14:26
Türkiye'de 15 bin camiye ihtiyaç var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Başkanı Recep Kıyak, Türkiye'de şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Kıyak, ülkede 85 bin cami ve 15 bin mescit bulunduğunu belirterek, camilerin dörtte üçünün kırsal bölgelerde yer aldığını, şehirlerde yeterli sayıda cami olmadığını savundu.

İstanbul'un nüfusuna oranla Türkiye'de en az camiye sahip il olduğuna dikkati çeken Kıyak, toplu konut bölgelerinde ibadethane bulunmaması nedeniyle çok sayıda şikayet aldıklarını dile getirdi.
"Türkiye'de şu anda şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyacımız var" diyen Kıyak, yeterli sayıya ulaşmak için çalıştıklarını vurguladı.

Kıyak, vatandaşlara iş ve alışveriş mekanları oluşturulduğuna işaret ederek, "Biz de cemaatimizin ibadet imkanlarını mümkün olduğu kadar evlerine yakın alanlarda yapmayı hedefliyoruz. Vatandaşlar namaz kılacağı zaman 20-30 kilometre yaya gidiyorsa federasyon olarak bu olaylar bizi üzüyor. O nedenle 'il bazında hangi cami hangi bölgelerde, nüfus oranlarına göre yerleşimler nasıl' bu konularda çalışma yapıyoruz. İnşallah net ve şeffaf bir çalışmaya gireceğiz" diye konuştu.

''YAZ SEZONUNDA ÇOCUKLARA CÜZ VE KURAN-I KERİM DAĞITILACAK''

Kur'an kurslarında yaz sezonunda 12 yaş sınırı uygulamasının kaldırıldığını anımsatan Kıyak, ilginin her geçen gün arttığını vurguladı.

Çocukların İslam'ı en güzel şekilde öğrenmesi gerektiğini anlatan Kıyak, şunları söyledi:
"Bu nedenle Kur'an kurslarımızda dini eğitim konumunda güzel çalışmalar var. İnşallah bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı ile anlaşırsak nasıl ilkokullarda çocuklarımızın önüne kitaplar koyuluyorsa, biz de bu sene inşallah ortak bir çalışmaya gireceğiz. Yaz sezonunda veya normal Kur'an kurslarında olsun, çocuklarımız ilk derse başladıklarında Elif cüzlerini ve Kur'an-ı Kerim'i masasında görecek. Bu, o çocuğa verilen en güzel hediyedir. Bu hediyeyi ilkokullarda olduğu gibi Kur'an kurslarımızda da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."

Kıyak, uygulamayı Türkiye'de ilk kez hayata geçireceklerini vurgulayarak, hedeflerinin ülkeyi karış karış dolaşarak hizmet vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
faruk 9 yıl önce
Cemaate uzak kalan,gösteriş amaçlı çok büyük camiler yapmak yerine her mahalleye o mahalledeki cemaate ytecek kapasitede camiler yapılmalıdır. Çok büyük gösterişli camilere uzaktan bakmak yerine mahallemizdek camilerde ibadet etmek istiyoruz.
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?