Türkiye'deki üsler ABD ve diğer ülkelere açıldı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki üslerin IŞİD'e karşı ABD ve uygun görülen diğer ülkelerin kullanımına açıldığını duyurdu. Açıklamada "İncirlik" yerine "Üsler" ifadesi kullanılması ise dikkat çekti

Türkiye'deki üsler ABD ve diğer ülkelere açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı İncirlik Hava Üssü ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada "Bakanlar Kurulu, TBMM'den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı yetkiye dayanarak, IŞİD'e yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahse konu harekatlarda tabiatıyla Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, 2 Ekim 2014'te TBMM'den alınan yetki çerçevesinde Bakanlar Kurulu'nun IŞİD'e yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve uygun görülecek bazı diğer bölge ülkelerinin insanlı ve insansız hava araçlarının Türkiye'deki üslerde konuşlanmasına onay verdiğini, konuyla ilgili Türk Hava Kuvvetleri unsurlarının da görevlendirileceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ve ABD'nin kolektif savunma ve ulusal güvenlik üzerinde birlikte düşünme ve hareket etme tecrübesine sahip iki NATO üyesi müttefik olduğu belirtilerek, müşterek tehditlere karşı yine müşterek çabalarla cevap vermenin iki ülke bakımından bir öncelik olageldiği kaydedildi.

Konuyla ilgili meselelerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında 22 Temmuz'da yapılan telefon görüşmesinde olduğu gibi gerektiğinde devlet başkanları düzeyinde de ele alındığı hatırlatılan açıklamada, "DEAŞ meselesi Türkiye için öncelikli bir ulusal güvenlik tehdididir. Bu tehdidin boyutları giderek büyümektedir" denildi.

"Suruç'ta 20 Temmuz günü 32 vatandaşımızı aramızdan alan menfur terör saldırısının açtığı yara daha tazeyken bu terör örgütü 23 Temmuz günü de Elbeyli'deki Hudut Karakolunda görevli Türk askerlerine silahlı saldırıda bulunmuş ve bir astsubayımız şehit düşmüştür" ifadesi kullanılan açıklamada, ulusal güvenliğe yönelik tehdit ve saldırılara hak edilen karşılığın verileceği vurgulandı.

 Açıklamada, DAEŞ'in Türkiye sınırları ve Türkiye'nin güvenliği bakımından arz ettiği tehdidin ortadan kaldırılması, bir süredir ABD ile Türkiye arasında yürütülen ortak hareket egzersizinin önemli bir boyutunu teşkil ettiği ifade edildi. Türkiye'nin Irak ve Suriye'de 10 aydır devam eden uluslararası koalisyon harekatlarına koalisyonun bir üyesi olarak milli imkan ve yetenekleriyle katkı sağladığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD'ye ait silahlı insansız hava araçlarının ülkemizde konuşlandırılmasına dair iznin Sayın Dışişleri Bakanımızca geçtiğimiz Haziran ayı sonunda açıklandığı hatırlanacaktır. Türkiye ve ABD, bu sürecin devamı mahiyetinde IŞİD'le mücadeleye yönelik mevcut işbirliğini daha da derinleştirmeye karar vermişlerdir.

Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu, TBMM'den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı yetkiye dayanarak IŞİD'e yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahse konu harekatlarda tabiatıyla Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir.

Esasen, bu sabah itibariyle jetlerimiz BM Şartı'nın 51. Maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkımıza dayanarak Suriye içindeki belirli IŞİD unsurlarını hedef almış bulunmaktadır.

IŞİD'e yönelik Koalisyon harekatına fark yaratıcı katkılar sağlaması beklenen bu yeni işbirliğinin detayları hakkında operasyonel nedenlerle bu aşamada bilgi verilmeyecektir.

Ancak Türkiye'nin güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra Suriye içinde öncelikle IŞİD'ın kontrolündeki bölgelerde yaşayanların güvenliğinin kalıcı biçimde sağlanarak pekiştirilmesi de hava unsurlarının artan mevcudiyetiyle birlikte bu işbirliğinden beklenen doğal sonuçlar arasındadır."

Açıklama, söz konusu harekatların uluslararası hukuk uyarınca icra edildiğine vurgu yapıldı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne de gerekli bildirimde bulunulduğu bilgisi verildi.

Suruç'ta yaşanan katliamdan sonra, ABD Başkanı Obama başsağlığı dilemek için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aramış ve bu görüşmede, İncirlik Üssü'nün kullanımı başlığını de içerdiği iddia edilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 10:13
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nasip Akbaba
Nasip Akbaba - 6 yıl Önce

ABD elindeki illegal terör örgütlerinin tamamını, Pkk başta olmak üzere, Radikal sol, Sosyalist, Maoist örgütleri ve güdümündeki Devletleri örneğin İran, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve .... gibi ülkeleri ve yine Irak-Suriye bağlamında Etnik kökenleri bir birlerine karşı kullanarak ve kırdırarak ve yine inançları, Şii, Sünni, Nusayri, Ezidi, Hristiyan vb.. kimisinin yanında durarak bunları birbirlerine kırdırarak Sykes-Picot'u tasfiye etmeye, Bölgemizde yeni karton-mantar devletler kurarak...

Nasip Akbaba
Nasip Akbaba - 6 yıl Önce

Ortadoğu'nun İslam lideri ve bayraktarı olarak Dünya sahnesine yeniden çıkmasına engel olmaya çalışıyor. İşte bu bağlamda Türkiye son senelerde artan bir ivme ile, kimi zaman ise görüntüde milim milim olarak ABD projesine hizmete koşulmaya itekleniyordu. Son günlerde ki incelikle planlanmış komplike gelişmeler yani komplolar, patlamalar, cinayetler vs... Öte yandan birbirine çok zıt görülen farklı kesimlerinin bu komplolor sonrasında tek ses vermeleri çok manidar olmakla beraber ABD projesi...

banner39