banner39

Türkiye'den Irak'a FETÖ uyarısı

Bağdat Büyükelçisi Kaymakcı, Irak makamlarını FETÖ/PDY’ye karşı ikaz etti

Güncel 26.07.2016, 13:16 26.07.2016, 13:16
Türkiye'den Irak'a FETÖ uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, 23 Temmuz günü Eğitim Reformu Konferansı'nda görüştüğü Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile Eğitim Bakanı Muhammed İkbal’e darbe teşebbüsü ve FETÖ/PDY örgütü hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi FETÖ/PDY faaliyetlerine karşı Irak makamlarını uyararak, Irak’ta da gerekli önlemlerin alınması talebini yineledi.

Bugün de Irak Meclis Başkanı Selim El Cuburi ve Irak Meclisi Dışişleri Komisyonu’nu ziyaret eden Büyükelçi Kaymakcı, darbe ve demokrasinin beraber olamayacağını, halkın demokratik iradesinin darbe girişimine üstün geldiğini, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, hükümeti, meclisi, siyasi partileri, basını, ordusu, polisi, halkı ve sivil toplum kuruluşlarıyla darbeye tek yürek olarak karşı çıktığını kaydetti.

Darbe karşısında Türkiye’ye destek açıklayan Iraklı yöneticilere teşekkür de eden Büyükelçi Kaymakcı, Türkiye’nin bir yandan FETÖ/PDY’den arınarak daha da güçleneceğini, diğer yandan PKK ve IŞİD’e karşı mücadelesinin de kararlıkla sürmekte olduğunu vurguladı.

IRAK’TAN TÜRKİYE DEMOKRASİSİNE DESTEK, HÜKÜMET VE HALKA TEBRİK

Başbakan İbadi, Türk hükümeti ve halkını demokratik duruşundan dolayı tebrik ederken, Temsilciler Meclisi Başkanı Cuburi, Irak Meclisi’nin terörist darbe saldırısına uğrayan TBMM ile tam dayanışma içinde olduğunu, Türk siyasi partilerinin darbe girişimi karşısında ortak duruş sergilemesinin Irak siyaseti için de ilham kaynağı olduğunu belirtti. Irak Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Hasan Şiverid ise Türkiye ve Irak’ın demokrasisi, güvenliği ve istikrarının birbirine bağlı olduğunu ve darbe girişimi gecesi Irak’ın da uyuyamadığını ve demokrasinin kazanması için dua ettiğini vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü