banner39

Türkiye'den Kosova'nın Kudüs kararına tepki

Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açma taahhüdüne tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, "Bu yönde atılacak adımın Filistin davasına hizmet etmeyeceği ve iki devletli çözüm vizyonuna zarar vereceği açıktır" dedi.

Güncel 02.02.2021, 08:51 02.02.2021, 08:59
Türkiye'den Kosova'nın Kudüs kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açma taahhüdünün, başta bu konuda kabul edilmiş Birleşmiş Milletler (BM) kararları olmak üzere uluslararası hukuka aykırılık teşkil ettiğini bildirdi.

Aksoy, Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açma taahhüdüyle ilgili sorulan soruya yazılı yanıt verdi. 

Kosova ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin dün imzalanan bir anlaşmayla tesis edildiğini hatırlatan Aksoy, bu çerçevede Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açma yönünde taahhütte bulunduğunun anlaşıldığını kaydetti. 

Aksoy, "Kosova'nın söz konusu taahhüdü, başta bu konuda kabul edilmiş BM kararları olmak üzere uluslararası hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Bu yönde atılacak adımın Filistin davasına hizmet etmeyeceği ve iki devletli çözüm vizyonuna zarar vereceği açıktır." ifadesini kullandı.

AA

Yorumlar (1)
Misafir 2 yıl önce
ABD mutfağı istedi; Kosova, bundan 15-20 gün önce Kosova'nın Rusya büyükelçisi koftiden bir nedende ülkede istenmeyen diplomat ilen edildi Rusya'dan, büyükelçisini geri çekmesini o da çekti. Şimdi yine ABD mutfağı istedi Kosova, israil ile ilişkilerini düzeltiyor. Bu iş böyle değil mi? Yine unutmayalım; Yugoslavya'nın bölünüp küçük lokme olarak içlerine alınması hem AB'nın lokomotiflerinin hem de DİZAYN İŞİNİ yürüten ABD mutfağının işine geliyordu. Her daim uyanık olmak lazım. Ülke insanlarının bilgili olması şart liyakat şart, BİAT KÜLTÜRÜ kötü bir şeydir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?