banner15

Türkiye'den Mısır'a ilk ziyaret

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 3 kişilik heyet ile Mısır'ı ziyaret etti. Ziyaret, "2 yıl aradan sonra Mısır’ı ilk kez üst düzey bir heyet ziyaret ediyor" şeklinde yorumlandı. Mısır medyasında geniş yer bulan ziyaret, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor

Türkiye'den Mısır'a ilk ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Abdülfettah Sisi’nin 3 Temmuz 2013’te Muhammed Mursi’yi askeri darbeyle devirmesinden sonra siyasi ve diplomatik ilişkilerin en alt düzeye indiği Mısır’a önceki gece özel bir uçakla kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Hürriyet'in haberine göre Hisarcıklıoğlu ve beraberinde TOBB’dan üç kişilik uzman heyetin gerçekleştirdiği bu gezi, iki yıl aradan sonda Ankara’dan Kahire’ye yapılan en üst düzey ziyaret olması nedeniyle önem taşıyor. Önceki gece Kahire Uluslararası Havalimanı’nda Hisarcıklıoğlu ve yanındaki üç kişilik heyeti Türkiye’nin başkent Kahire’deki Maslahatgüzarı Elçi Müsteşar Ali Rıza Güney karşıladı.

Mısır medyasında geniş yer bulan ziyaret, iki yıl aradan sonra Türkiye’den üst düzey bir yetkilinin Mısır’ı ziyaret ettiği ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ankara’dan yapılan resmi açıklamaya göre ziyaretin amacı, “İslam Ticaret Odaları Konferansı’na katılmak ve bu kapsamda Mısır Odalar Birliği yetkilileri” ile görüşmeyi içeriyor.

Görüşmede Türkiye’nin Mısır’daki yatırımları ve ticaret hacmi gibi farklı konuların masaya yatırıldığı söyleniyor. Ancak başkent kulislerinde TOBB heyetinin bu ziyareti Dışişleri Bakanlığı’nın onayı olmadan gerçekleştiremeyeceği ifade ediliyor.

Kulislerde ayrıca, seçim için kurulan geçici hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Feridun Sinirlioğlu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki yakın işbirliğine de dikkat çekilerek, “Erdoğan’ın hem Sinirlioğlu, hem de Hisarcıklıoğlu ile yakınlığı biliniyor. Bu nedenle ziyaretin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bilgisi dışında olması mümkün değil” yorumları seslendiriliyor.

TOBB çevrelerinde ise iki ülke ilişkileri siyasi ve diplomatik açıdan en alt düzeye indirilmiş olsa da, son dönemde Türkiye’den Mısır’a ihracatta büyük bir artış olmasına vurgu yapılıyor.

Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmi 2005 yılına kadar yarım milyar doların altındaydı. 2005 yılında yapılan antlaşmanın ardından Türkiye’nin Mısır yatırımları ve ticaret hacminde ciddi bir artış gözlendi. 2010 yılına gelindiğinde Mısır’daki Türk yatırımları 1 milyar doları geçmiş ve ticaret hacmi ise 3 milyar dolara yaklaşmıştı. 25 Ocak Devrimi’nin ardından Mısır’da yaşanan istikrarsızlık ortamı ve ardından 3 Temmuzda yaşanan askeri müdahale sonrasında Mısır’daki Türk yatırımları ve iki ülke arasındaki ticari faaliyetler kısmen etkilendi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 10:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35