banner15

Türkiye'nin dış politikası değişiyor mu?

Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile başlayan normalleşme girişimleri sonrası gelişmeler üzerine dünya medyasında dış politika değişimine dair çeşitli makaleler yayımlanıyor

Türkiye'nin dış politikası değişiyor mu?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son dönemde meydana gelen bazı olaylar Türkiye'nin dış politikasında değişiklikler olup olmadığı yönünde ciddi tartışmalara yol açıyor. Benzer tartışmalar yabancı basın organlarında da sıkça yer alıyor ve bu konuda makaleler yayımlanıyor.

Middle East Eye'dan Beşir Nafi ve National Interest'ten Ross Wilson da bu yöndeki tartışmaya birer makale ile dahil oldu. Nafi'nin makalesi "Yeni bir Türk dış politikasına doğru" başlığını taşırken Wilson "Türkiye ve Rusya yeniden yakınlaşma yolunda mı?" başlığını tercih ediyor.

Nafi makalesinde Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile yeniden ilişki kurmasından hareketle değişimler yaşandığını belirtirken 15 Temmuz darbe girişiminin bu konuda bir turnusol kağıdı işlevi gördüğünü ifade ediyor.

Wilson ise yazısında Türkiye'nin dış politikasında bazı değişimlerin fark edildiğini belirterek "Ahmet Davutoğlu'nun Mayıs 2016'da başbakanlıktan ayrılıp yerine Binali Yıldırım'ın gelmesini müteakip hükümet, Türkiye'nin dış işlerindeki menfaatlerinin takipçisi olmasını zorlaştıran ve sınırlayan anlaşmazlıklardan uzaklaşmak için harekete geçti" diyor.

BEŞİR NAFİ'NİN MAKALESİNİN TÜRKÇE TERCÜMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ROSS WILSON'UN MAKALESİNİN TÜRKÇE TERCÜMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 15:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35