banner39

Türkiye'nin düşürdüğü araç İHA çıktı

Bakan Yılmaz Suriye'nin düşürülen hava aracının helikopter olduğunu açıkladı ancak çekilen fotoğraflardan İHA olduğu anlaşılıyor

Güncel 17.05.2015, 15:51 17.05.2015, 16:27
Türkiye'nin  düşürdüğü araç İHA çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye sınırını geçmeye çalışırken devriye görevindeki F-16'lar tarafından düşürülen Suriye'ye ait hava aracının helikopter mi insansız hava aracı mı (İHA) belirsizliği devam ederken, fotoğraf karelerinden İHA olduğu anlaşıldı.

Türkiye, dün Hatay üzerinden sınırı ihlal eden Suriye'ye ait bir hava aracını F-16'larla vurarak düşürdü. Olaydan sonra ilk açıklamalarda vurulan aracının niteliğinin belirlenmesine çalışıldığı belirtilirken, gece boyu yetkililerin açıklamalarında farklı bilgilere rastlandı. Suriye'nin resmi açıklamasında düşürülen hava aracının İHA olduğu duyuruldu.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise düşürülen hava aracının helikopter olduğunu açıklamıştı.

SURİYE TARAFINDAN FOTOĞRAFLARI GELDİ

Düşürülen araçla ilgili farklı açıklamalar yapılırken, bu sabah saatlerinde Türk F-16'ları tarafından düşürülen ve Suriye topraklarına düşen hava aracının enkaz fotoğrafları Türk tarafına ulaştı. Fotoğraflar DHA tarfından yayınlandı.

Fotoğraflarda aracın İHA olduğu görülürken, Hatay'ın Altınözü İlçesi'nin karşısında muhaliflerin kontrolündeki İdlib İli'ne bağlı Cisr Eş Şuğur Kasabası'nın yakınındaki El Hammam Köyü'nün kırsalına ve sınırımıza yaklaşık 4 kilometre kadar uzağa düştüğü bildirildi. Enkaz bölgesinde herhangi bir ceset ya da kan izine de rastlanmadığı ifade edildi.

Daha önce 'Angajman kuralları'nı yeniden belirleyerek Suriye'den gelecek her türlü askeri unsuru tehdit sayıp şartlar oluşması halinde de tereddüt etmeden uygulayacağını açıklayan Türkiye, 16 Eylül 2013'te M-17 helikopteri ve 23 Mart 2014'te de MIG-23 savaş uçağı olmak üzere Suriye'nin sınırını ihlal eden 2 hava aracını vurarak düşürdü.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?