banner39

Türkiye'nin en büyük barajları

Barajlar, geçmişten günümüze insanlığın su ihtiyacını karşılamak, elektrik enerjisi üretmek ve tarımsal alanların sulanması için inşa edilen su yapılarıdır.

Güncel 11.01.2021, 14:58 14.01.2021, 16:53
Türkiye'nin en büyük barajları

Ülkemizdeki modern barajlar stratejik öneme sahiplerdir.Türkiye‘de DSİ tarafından yapımı gerçekleştirilen ve işletilmekte olan 504 tane baraj mevcuttur. Bunlardan bazıları büyük çapta olup büyük çoğunluğu gölet şeklindendir. Türkiye’nin şu anda en yüksek Deriner Barajıdır. Ancak büyük bir Proje olan Yusufeli Barajı Türkiye'nin en yüksek dünyanın ise 3 büyük barajı olacak Yusufeli Barajının hizmete açılmasına ise sadece 7 metre kaldı. Deriner Barajı, Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde, enerji üretmek için 1998 yılında yapılmış bir barajdır.

Deriner Barajı, sahip olduğu 249 metre yüksekliği ile dünya’nın 6. yüksek barajıdır. Deriner Barajı ve HES, Doğu Karadeniz Bölgesinde olup, Artvin’i Erzurum’a bağlayan Devlet Karayolu üzerindeki köprünün 5 km membasında yer alır.Siz okuyucularımız için Türkiye'de en büyük barajlarını ve hacimlerini mercek altona aldık.

HABERİMİZİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ....

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?