Türkiye'nin EUREKA Dönem Başkanlığı başlıyor

Türkiye, 42 ülkenin sanayi kuruluşlarının yılda 300 milyon avroluk teknoloji geliştirdiği EUREKA Programı'nın başkanlığını yarından itibaren yürütmeye başlayacak

Türkiye'nin EUREKA Dönem Başkanlığı başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, 42 ülkenin sanayi kuruluşlarının yılda 300 milyon avroluk teknoloji geliştirdiği EUREKA Programı'nın başkanlığını yarından itibaren yürütmeye başlayacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA'nın Temmuz 2012-Haziran 2013 tarihleri arasındaki dönem başkanlığını üstleniyor.

Bu süreçte, 42 ülkenin üye olduğu EUREKA Programı'nın Ar-Ge gündemi, Türkiye'nin başkanlığında belirlenecek.

Türkiye'nin EUREKA dönem başkanlığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak'ın yanı sıra Arçelik, Turkcell, Vestel gibi EUREKA programında aktif yer alan Türk firmalar ve EUREKA üyesi ülkelerin programdan sorumlu üst düzey yetkililerin katılımıyla yarın İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek açılış konferansıyla başlayacak.

EUREKA VE TÜRKİYE

Son iki yılda 120 Türk firmasının 42 projede yer alarak 50 milyon avroluk proje hacmine erişim sağladığı EUREKA Programı'nda Türkiye, 2007 yılında programa üye ülkeler arasında 28. sırada yer alırken 2011 yılında 11. sıraya yükseldi.

Son yıllarda performansını en hızlı artıran ülke olan Türkiye, adından ''Programın Parlayan Yıldızı'' olarak söz ettiriyor.

Ülkemizden katılan firmaların yüzde 53'ünün KOBİ olduğu programda, KOBİ'leri üniversiteler ve büyük ölçekli firmalar izliyor. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri, çevre, imalat ve biyoteknoloji sektörlerinde başarılı ortaklıklar kuran Türk firmaları, program sayesinde Avrupalı firmalarla işbirlikleri kuruyor ve pazar odaklı yapılara ulaşıyor, yeni fikirler ve teknolojik çözümlerin alışverişini yapıyor.

Türkiye'nin EUREKA'ya dair hedefi, proje sayısı bakımından programa üye ülkeler arasında ilk 10'a girmek...

TÜRKİYE EUREKA DÖNEM BAŞKANLIĞI AÇILIŞ KONFERANSI

Bir gün sürecek konferansta Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Çalışma Programı, katılımcılarla paylaşılacak ve EUREKA Programı kapsamındaki fırsatların değerlendirileceği paneller düzenlenecek.

EUREKA Programı'nın dünya çapında bir platform olması yolunda uluslararası işbirliğinin öneminin vurgulanacağı, geleceğe yönelik stratejik girişimlerin tartışılacağı ve işbirliği yoluyla rekabet etmeye yönelik firma perspektifleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulacak paneller, Ar-Ge faaliyetlerini uluslararası seviyeye çıkartmayı arzulayan firmalar için oldukça önemli fırsatlar taşıyor.

Katılımcı firmalar konferansta ayrıca, EUREKA Programı hakkında bilgi edinme, EUREKA Programı uzmanlarından işbirliklerin nasıl geliştirilebileceğini ve ortak girişimlerin nasıl oluşturulabileceğini öğrenme, etkinliğe katılan diğer üst düzey yetkililerle fikir alışverişinde bulunma ve yetkililerinin uzmanlığından yararlanma imkanını yakalayacak.

Konferans, bilim ve teknoloji alanında farklı konularda çalışan ve Ar-Ge faaliyetlerini uluslararası seviyeye çıkartmayı arzulayan tüm firmalara açık olacak.

EUREKA PROGRAMI

Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA Programı, gözde teknoloji alanlarındaki şirketlerin kurdukları kümelerle ilgili sektördeki şirketleri biraraya getirerek uzun vadeli stratejik işbirliklerinin EUREKA Programı'nca desteklenmesini de sağlıyor.

27 yıllık geçmişe sahip program kapsamında bugüne kadar 4 bini aşkın projeyle 30 milyar avroya yakın Ar-Ge hacmi oluşturuldu.

2000-2005 yıllarını kapsayan bir analize göre bir EUREKA projesine yapılan 1 milyon avroluk kamu finansal desteği, ortalama 13 milyon avro katma değer sağlıyor. 42 ülkenin önemli sanayi kuruluşlarının yer aldığı ve Türkiye'nin de genel ülke sıralamalarında 11. sırada bulunduğu EUREKA Programı'nda, KOBİ'lerin de katılım oranı önemli ölçüde artış göstererek toplam katılımın yüzde 53'üne ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39