banner39

Türkiye'nin füze savunma ihalesi Çin'e kaldı gibi

Bakan Yılmaz'ın süre dolmasına rağmen yeni bir teklif gelmediği yönündeki açıklaması üzerine, gözler füze ihalesinde ilk ihalede en uygun teklifi veren Çin'e çevrildi

Güncel 20.02.2015, 08:56 20.02.2015, 11:06
Türkiye'nin füze savunma ihalesi Çin'e kaldı gibi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Savunma Füze Sistemine ilişkin proje ile ilgili olarak teklif değerlendirme sürecinin tamamlandığını ve yeni bir resmi teklif alınmadığını açıkladı.

Yılmaz’ın, “Yeni bir resmi teklif olmadı” açıklaması, rotayı yeniden Çin’e çevirdi. Türkiye’nin, silah sanayinin millileştirilmesine dönük çalışmada yerli oranı en yüksek ve maliyeti en uygun teklifi 3.4 milyar dolarla Çinli CPMIEC vermişti.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın yazılı soru önergesini cevaplayan Yılmaz, Hava Savunma Füze Sistemine ilişkin proje ile ilgili olarak, aday ülkelerle teknoloji transferi tabanlı görüşmelere devam edilmesi Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından talimat verilmesi nedeniyle görüşme takviminin uzadığını belirtti.

Söz konusu sistemin, Türkiye'nin savunması için milli sistemlere entegre edileceğini ve NATO'ya entegre edilmeden kullanılacağını kaydeden Yılmaz, cevap yazısında,  "UMBHFSS Projesi kapsamında sistemin TSK üst komuta kontrol kademeleri ile bağlantısına ve entegrasyonuna yönelik iş paketi milli olarak yetkilendirilmiş firma tarafından yurt içinde yapılacaktır. Proje dış finansman kredisi ile finanse edilecektir. Proje kapsamında teklif değerlendirme süreci tamamlanmış olup, yeni bir resmi teklif alınmamıştır" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?