banner15

Türkiye'nin 'Hisar'ı testten başarıyla geçti | VİDEO

Türkiye'nin ilk yerli "Orta İrtifa" Hava Savunma Füzesi "Hisar"ın test atışları başarıyla tamamlandı

Türkiye'nin 'Hisar'ı testten başarıyla geçti | VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Yerli ve Milli Hava Savunma Sistemi Hisar'ın Aksaray'daki test atışı başarıyla sonuçlandı. Atışlara, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile SSM Müsteşarı İsmail Demir de katıldı

'Atışlı test icrası'ndan duyduğu memnuniyeti dile getiren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “eğer biz güçlü savunma sistemlerine sahip olursak hiçbir ülkenin, ülkemize yan bakma durumu olamaz… İnanıyorum ki, bundan sonra mesafeleri daha hızlı alacağız ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerine de sahip olacağız" dedi. Helikopterle Aksaray'a giden Işık'ı, Vali Aykut Pekmez karşıladı. Verilen brifingden sonra test komuta kontrol merkezine geçen Bakan Işık ve beraberindekiler, heyecanla test atışını takip etti. Başarılı atıştan sonra MSB Işık, Türk mühendislerini alkışlayarak tebrik etti. Komuta kontrol merkezine 11 km. mesafedeki füze atış alanını da inceleyen Fikri Işık, atış sahasındaki ekiple sohbet etti. Işık, Roketsan ve Aselsan mühendislerine hitaben yaptığı konuşmada, " bu sistemleri milli ve yerli imkanlarla geliştirmek hepimizin görevi vatan borcu adeta. Çünkü kritik sistemlerin geliştirilmesi bizim için tek yol. Bir takım dost bildiğimiz ülkeler en küçük bir sorunla karşılaştığımız zaman hemen bir ambargo koyma, bir kısıtlama getirme gibi alışkanlığa sahipler. Onun için biz ne yapıp yapıp bütün kritik teknolojilere sahip olma, onları geliştirme ve dünyanın sayılı ülkelerinden biri olma hedefimiz var. Onu da sizler yapacaksınız. Bunu sizin gibi gerçekten iyi eğitim almış değerli arkadaşlarımız yapacak. Bizler de sizlerin sürekli önünüzü açacağız. Sizleri destekleyeceğiz. Çalışmalarınıza maddi ve manevi her türlü katkıyı vereceğiz. Sonuçta kazanan ülkemiz olacak. Eğer biz burada güçlü bir savunma sistemlerine sahip olursak hiçbir ülkenin, ülkemize yan bakma durumu olamaz. Şuna inanıyorum ki biz yaparız ve hem de çok daha iyisini yaparız. Emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

"ROKETSAN VE HAVELSAN İŞBİRLİĞİYLE GELİŞTİRİLEN PEK ÇOK SİSTEMİMİZ VAR"

Atışlı Test İcrası'na ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, atışın “yüzde 100' başarıyla geçtiğine vurgu yaptı. Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bölgede TSK'nın caydırıcı gücünü artırmak ve çok güçlü bir Türk Silahlı Kuvvetleri en önemli hedeflerimizden birisi. Bunu gerçekleştirmenin bir unsuru da hava ve füze savunma sisteminde söz sahibi olabilmek. Bu noktada çok önemli çalışmaları bugüne kadar şirketlerimiz, savunma sanayimiz yaptı. Roketsan ve Havelsan işbirliğiyle geliştirilen pek çok sistemimiz var. Şimdi daha ileri sistemleri hayata geçirmek için yoğun bir gayret var. İşte bugün burada Hisar sisteminin test atışını yaptık, atışa şahitlik yaptık, bundan gerçekten mutluluk ve gurur duyduk. Türkiye, hava ve füze savunma sistemlerinde kritik teknolojileri hem elde etmek hem de geliştirmek durumunda. Türkiye aslında geç başlamasına rağmen önemli bir mesafeyi aldı. İnanıyorum ki, bundan sonra daha hızlı mesafeleri alacağız ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerine sahip olacağız."


"ROKETSAN BU TEKNOLOJİYE SAHİP DÜNYADAKİ SINIRLI SAYIDAKİ FİRMA ARASINDA"

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan HİSAR Hava Savunma Projeleri kapsamında, tamamlanan testlerde; HİSAR-O füzesi, ASELSAN tarafından geliştirilen Füze Fırlatma Sistemi'nden dik olarak ateşlendikten sonra, birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı. Programlanan manevralarıyla uçuşuna devam eden füze, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra 'yüzde yüz' bir başarı ile uçuşunu tamamladı.Türkiye'de ilk kez çift darbeli roket motoruna sahip bir füzenin dik olarak başarıyla fırlatılmasıyla, ROKETSAN bu teknolojiye sahip dünyadaki sınırlı sayıdaki firma arasında yer aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacına cevap verecek ve dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikteki HİSAR'ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN tarafından, füze sistemleri ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48