Türkiye'nin ilk Alpaka deve çiftliği kurulacak

Avustralya Türkiye ortaklı bir girişim soncu Konya'ya getirilen Alpaka develerinin iklim uyumu sağlaması üzerine ilk Alpaka çiftliğinin kurulması hazırlıklarına başlandı

Türkiye'nin ilk Alpaka deve çiftliği kurulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ile Avustralya merkezli bir firmanın birlikte yürüttüğü bilimsel proje kapsamında Türkiye'ye getirilen 8 Alpaka devesinin iklim koşullarına uyum sağlaması üzerine 500 baş hayvanla bir çiftlik kurulması hedefleniyor.

SÜ Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esad Sami Polat, yaptığı açıklamada, Alpakaların dünyanın en kaliteli yün üretilen türlerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de yetiştiriciliği yapılmadığı için, iki yıl önce hayata geçirdikleri projeyle 8 Alpaka devesini ülkeye getirdiklerini aktaran Polat, hayvanlardan birinin doğum yapmasıyla sayının 9'a çıktığını dile getirdi.

Alpakaların, hastalıklara karşı direnci, beslenme programları, iklim ve bitki örtüsüne uyumları ile diğer sosyal davranışlarını iki yıl boyunca gözlemdiklerini ifade eden Polat, "Alpakaların bölgeye uyum sağladığını gördük. Avustralya'daki işletmeye göre yün üretimi ve hayvanların canlı ağırlıklarının yüzde 20 arttığını tespit ettik. Bu durum çok önemli." diye konuştu.

Alternatif hayvan yetiştiriciliği yönünden üzerilerine düşen görevi tamamladıklarını vurgulayan Polat, Türkiye'de Alpaka çiftlikleri kurulmasında herhangi bir sakınca görmediklerini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 11:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35