banner15

Türkiye'nin Irak sınırı değişebilir

PKK’nın ülkeye sızmasının önüne geçmek amacıyla Irak sınırını 5 kilometre daha ileri götürülmesi planlanıyor. Devletin yeni güvenlik konsepti kapsamında alınan karar için uluslararası destek de alınacağı belirtiliyor

Türkiye'nin Irak sınırı değişebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Devletin "terör"le mücadele kapsamında yeni güvenlik konsepti oluşturmak için farklı bir yol izleyeceği öğrenildi.

Yeni Yüzyıl’da yer alan habere göre Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarından Türkiye'ye sızmaların en çok yaşandığı alanlarda sınırın 5 kilometre daha ileri çekilmesi planlanıyor. Devlet, bu yeni güvenlik konseptini meşrulaştırmak için uluslararası arenadan destek arayışlarına başladı. Bunun için özel bir think-tahnk grubunun da kurulduğu ifade ediliyor.

Askeri, diplomatik ve stratejik unsurların bir araya gelerek oluşturulan think-tank gurubu, son 2 yılda Irak sınırından 30 binin üzerinde terör unsurunun sızma teşebbüsünde bulunduğu belirtilirken, sınırdan sızmaya çalışanların bir bölümünün dikkat çekmemek için, takım elbise ya da spor kıyafetlerle kamuflaj yapmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Irak sınırının 5 kilometre ileriye çekilmesi yönünde prensip kararı alan devlet, etnik yapılar ve akrabalık bağlarının zedelenmemesi için de demografik ve fiziki önlemler almayı da hedefliyor.

Bayram ya da özel günlerde sınırda meydana gelen izdiham görüntülerinin yeni düzenleme ile daha sağlıklı bir düzene oturacağını ifade eden güvenlik kaynakları, bu yöntemle devletin güvenliğinin yanında vatandaşların huzurunun da daha sağlıklı korunabileceğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 15:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35