banner39

banner35

Türkiye’nin olmadığı bir F-35 projesi çökmeye mahkumdur

Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen IDEF’19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda konuşuyor. Erdoğan konuşmasında, "Türkiye'nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur" ifadelerini kullandı.

Güncel 30.04.2019, 12:21 30.04.2019, 12:24
Türkiye’nin olmadığı bir F-35 projesi çökmeye mahkumdur

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen IDEF'19 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın açılışına katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden öne çıkan kısımlar;

Türkiye'nin 17 yılda savunma sanayinde elde ettiği kazanımları en iyi göreceğimiz işte bu fuardır. Önümüzdeki yıllarda bu fuarı çok daha ileriye taşıyacak adımları da hep birlikte atacağız.

Coğrafyamızda son bin yıldır Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olarak varlığımızı güçlü bir şekilde sürdürebilmemizi, etkili bir savunma altyapısına sahip olmamıza borçluyuz. Bazıları Türkiye'nin geçmişini bir asırdan ibaret sanıyor.

Son dönemde yaptığımız atılımlar tarihi süreklilik içinde okunmalıdır. Kutül amare zaferimizin 103. Yıldönümünü kutluyor, tüm şehitleirmizi bir kez daha hayırla yad ediyorum.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge dünyadaki siyasi krizlerin en yoğun olduğu yerdir. Dünya bugün tüm insanlığın ortak ihtiyacı olan istikrar iklimini tehdit eden gelişmeler nedeniyle diken üstündedir. Tek taraflı güç kullanma giderek daha sık kullanılan bir yoldur.

İhtilafların çözümü konusunda askeri seçenekler daha çok konuşulmaya başlandı. Türkiye gibi, neredeyse kesintisiz bir şekilde terörle mücadele eden ülkelere savunma sanayi alanlarında gizli veya açık ambargo uygulanıyor.

Suriye’de bir terör örgütüne bize parayla verilmeyen silahların yığıldığını takip ediyoruz. Libya’daki gelişmeler de bunu çok açık ortaya koyuyor.

Kendileri binlerce km öteden tehdit algıları üretip üzerine gidenler meşru hassasiyetlerimizi görmezden geliyor. Türkiye savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmemiştir, etmeyecektir.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?