banner39

banner35

Türkiye'nin yeni ABD büyükelçisi PKK destekçisi

Türkiye'nin ABD Büyükelçisi olarak atanan Satterfield PKK'nın Suriye kolu YPG'lilerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne sahip çıkması ile tanınıyor.

Güncel 19.06.2018, 10:05 19.06.2018, 10:05
Türkiye'nin yeni ABD büyükelçisi PKK destekçisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekim ayında iki ülke arasındaki vize krizinin ortasında görevden ayrılan John Bass'ın ardından ABD'nin son Türkiye büyükelçisi aylar sonra ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı David Satterfield (64) olarak atandı.

İstanbul'daki ABD başkonsolosluğu personeli Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından Amerikan yönetiminin aldığı Türkiye'deki vize hizmetlerini geçici olarak durdurma kararında onun olduğu iddia edilmişti.

PKK destekçisi

2'nci Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nın üst düzey danışmanı ve Dışişleri'nin Irak konusundaki özel koordinatörü olarak görev yapan Satterfield, Irak ve Suriye'deki dengeleri iyi bilen bir diplomat. Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan ve Tunus'ta görev yaptı.

David Satterfield, ABD'nin Dışişleri Bakanı Pompeo'yla iyi ilişkisi olan bir isim.

Ocak ayında Amerikan Senatosu'nun Dışişleri Komisyonu'ndaki oturumda PKK'nın Suriye kolu YPG'lilerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne sahip çıkması ile tanınıyor. Satterfield o oturumda, Amerika'nın Suriye'deki varlığıyla ilgili olarak, "hemen çekip gitmeyeceğiz. Bu benim fikrim değil, Başkan'ın stratejik kararı." demişti.

ABD - İngiltere - Fransa ortak suriye saldırısnda adı geçiyordu

ABD-Birleşik Krallık-Fransa koalisyonunun Suriye'ye hava ve füze saldırısı gerçekleştirdiği günlerde "prochetmoyen-orient.ch" adlı internet sitesinden sızdırılan 12 Ocak 2018 tarihli belgede, Satterfield'ın da adı geçiyordu.

Sızdırılan belge ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün'den oluşan "Suriye için Küçük Amerika Grubu"nun Suriye'yi bölmek ve paylaşmak, bölgeyi istikrarsızlaştırmak için savaşı bir süre daha uzatmak için çalışmalar yürüttüğünü ortaya koyuyordu.

Sızdırılan belgeye göre toplantıya katılanlar arasında ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi David Satterfield'da bulunuyordu.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?