banner15

Türkiye'nin yüzde 73'ü IŞİD'e olumsuz bakıyor

PEW araştırma şirketinin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 Müslüman ülkede yaptığı ankette "IŞİD'e sempati duyuyor musunuz?" sorusuna "olumsuz" cevap verildi. Türkiye'deki olumlu bakanların oranı yüzde 8 çıktı. Türk bir şirket tarafından yapılan araştırmada ise Türkiye'deki sempati oranı yüzde 1,6 çıktı.

Türkiye'nin yüzde 73'ü IŞİD'e olumsuz bakıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li araştırma şirketinin yaptığı ankete göre, Türkiye'nin yüzde 73'ü IŞİD'e olumsuz bakarken; sadece yüzde 8'i sempati ile bakıyor. Türk bir şirketin araştırmasına göre ise Türkiye'de IŞİD'e sempatiyle bakanların oranı yüzde 1,6.

Merkezi ABD'de bulunan araştırma şirketi PEW, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 Müslüman ülkede yaptığı ankette "IŞİD'e sempati duyuyor musunuz?" sorusu yöneltildi.

Türkiye'de soruya "evet" yanıtı verenlerin oranı yüzde 8 olurken yüzde 73 oranındaki bir çoğunluk "hayır", yüzde 19'luk bir kesim ise "fikrim yok" cevabını verdi.

IŞİD'E SEMPATİ YÜZDE 15'İ GEÇEMEDİ

Araştırma sonuçlarında hiçbir ülkede IŞİD'e karşı sempati duyanların oranı yüzde 15'i geçmedi.

TÜRKİYE 5. SIRADA

Listenin ilk sırasında IŞİD'e olumlu bakanların oranı yüzde 14 ile Nijerya alırken, bu sırayı yüzde 11 ile Senegal ve Malezya takip etti. Türkiye yüzde 8 ile listenin beşinci sırasında yer aldı.

Lübnan'daki Müslümanların neredeyse tamamı IŞİD'e olumsuz baktıkları yanıtı verirken, Pakistanlıların yüzde 62'si herhangi bir fikrim yok yanıtını verdi.

BATI ÜLKELERİNE SORULMADI ANCAK...

Araştırma şirketinin anket raporunda aynı sorunun batılı ülkelerde sorulmadığı ancak 15 batı ülkesinde yaşayan insanların yarısından fazlasının IŞİD'i uluslararası bir tehdit olarak gördüğü sonucu yer aldı.

PARİS'TEKİ SALDIRILAR ÖNCESİ RAKAMLAR

PEW'in raporuna göre, geçtiğimiz hafta Paris'te meydana gelen saldırılardan önce Fransız halkının yüzde 71'i IŞİD tehdidinden endişe ettiklerini belirtmişti.

Aynı raporda bu endişenin İspanya'da yüzde 77, Almanya'da yüzde 70, İtalya'da yüzde 69 ve Amerika'da yüzde 68 oranında olduğu kaydedildi.

METROPOLL'ÜN ARAŞTIRMASI

Türk araştırma şirketi Metropoll Araştırma da “Kamuoyunda IŞİD Algısı” adlı bir araştırma yayınladı.

“Türkiye’nin Nabzı Araştırması” kapsamında 2-5 Eylül 2015 tarihleri arasında, toplam 2 bin 540 kişi ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de nüfusun yüzde 1.6’sı IŞİD’e sempati duyuyor. Yüzde 3.1’lik bir kesim ise “IŞİD’e sempati duyuyor musunuz?” sorusuna “Fikrim yok veya cevap vermiyor”.

Nüfusun yüzde 15,3’lük bir bölümü IŞİD’i tehlikeli bulmuyor. Araştırma Türkiye nüfusunun yüzde 3.2‘sinin IŞİD saflarında savaşmak için Suriye’ye veya Irak’a giden bir tanıdığı olduğunu ortaya koyarken, kamuoyunun yüzde 25.1’i Türkiye’nin IŞİD mevzilerini bombalamasına karşı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35