banner15

Türkiye'ye göçmen iadesi durduruldu

Yunanistan, yeni iade seferlerine ara verdiğini açıkladı

Türkiye'ye göçmen iadesi durduruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile AB arasında imzalanan sığınmacı anlaşması kapsamında Sakız adasından Türkiye’ye gönderilmesi planlanan 100 göçmenin kaybolduğu ortaya çıktı.

Kayıp sığınmacılar nedeniyle geri gönderme işlemleri dururken, Türkiye’den bir yetkili yarın 200 sığınmacının Dikili’ye geleceğini açıkladı.

Yunanistan'daki binlerce göçmenin geçtiğimiz hafta sonu bir anda toplu olarak iltica başvurusunda bulunması da iade edilebilecek göçmen sayısının hızla azalmasına yol açmış durumda.

Yunan adalarına ulaşan sığınmacıların Türkiye’ye iadesi’ne dün başlamıştı. Sakız ve Midilli adalarında hazırlanan ‘hot spot’larda tutulan ve büyük bölümünü Pakistanlıların oluşturduğu 202 kişilik ilk grup dün Dikili’ye getirilmişti. Pazartesi günü Türkiye'ye gönderilen 202 göçmenin hiçbirisinin iltica başvurusu yapmadığı açıklanmıştı.

"200 GİDİYOR 300 GELİYOR"

Öte yandan sığınmacıların iadesine başlanmasına rağmen, Türkiye’den Yunan adalarına yasadışı geçişler sürüyor. Yunan yetkililer, dün Ege Denizi aşan 339 sığınmacının daha Yunanistan’a ulaştığını açıklayarak ülke genelindeki toplam sayının 52 bin 451’ye yükseldiği belirtildi.

Midilli Adası'ndaki Moira kampında kalan 3 bin göçmenin neredeyse tamamının iltica başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Başvuruları değerlendirmek üzere AB Midilli'ye 400 yetkili ve 400 de tercuman gönderme sözü vermişti. Ancak adadaki BBC muhabiri Sarah Rainsford, şu ana kadar çok az sayıda yetkilinin Midilli'ye ulaştığını aktarıyor.

İltica başvurularının değerlendirilmesine bugün başlanacak. Yunan yetkililer sürecin 48 saat içerisinde tamamlanabileceğini ifade ediyor.

Ancak başvuruları reddedilenlerin 5 gün içerisinde karara itiraz etme hakkı var. Bunun da tüm süreci daha da uzatabileceği uyarıları yapılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48