banner39

Türkiye'yi mülteci kampına çevirme hazırlığı

Avrupa Birliği'nin 'geri kabul anlaşması'yla Türkiye'yi bir mülteci kampına çevirmek istediği belirtiliyor

Güncel 30.12.2015, 11:04 30.12.2015, 11:04
Türkiye'yi mülteci kampına çevirme hazırlığı

Suriye’de 5. yılına giren savaş sonrası ülkelerinden iltica etmek zorunda kalan mültecilerin sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. Bunun yanında Batı'nın mültecilere karşı takındığı tavır, 2015'e damgasını vuran başlıkların arasında geliyor.

Sondevir.com'a konuşan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur YıldırımAvrupa’nın Türkiye’yi mültecilerin toplandığı bir kampa çevirmek istediğini söyledi.

Avrupa ile Türkiye arasında mutabık kalınan ‘Geri Kabul Anlaşması’nın Türkiye tarafından 2014 yılında onaylandığını belirten Uğur Yıldırım, Geri kabul anlaşmasının, bir ülkenin sınırlarına ‘yasadışı’ olarak girmiş olan mültecilerin, geldiği kaynak ülkesine veya transit olarak geçtiği ülkeye, ikili anlaşmalar nezdinde geri gönderilmesiyle ilgili bir durum olduğunu belirtti.

‘VİZE MUAFİYETİ AB’NİN TÜRKİYE’YE BİR PARMAK BAL ÇALMASIDIR’

Anlaşma için 3 yıllık bir süre öngörüldüğünü hatırlatan Yıldırım, transit olarak Türkiye’den geçtiği tespit edilen mültecilerin geri gönderilmesi karşılığında Türkiye’ye tanınacak vize muafiyeti anlaşmasını, ‘AB, bu 3 yıllık süreçte Türkiye’nin durumunu değerlendirerek vize muafiyeti gibi tabiri caizse ağzımıza bir parmak bal çalınıyor’ şeklinde değerlendirdi.

Avrupa’nın bu anlaşmayla birlikte Türkiye’yi mültecilerin toplandığı bir kampa çevirmek istediğine dikkat çeken Uğur Yıldırım, Batı’nın mülteci konusunda takındığı pragmatik tutumu eleştirerek şöyle konuştu;

Batılı ülkeler, ihtiyaçlarından fazla mültecinin gelmesi sonrası çözümü sınırlara tel örgü çekmekte bulmuştu.

‘AVRUPA HEM SÖMÜRÜYOR HEM DE İŞ GÜCÜ OLARAK KULLANIYOR’

‘Avrupa pragmatik olarak kendi yaşlı nüfusunun, iş gücü ihtiyacını mülteciler içinden görüyor. Bugün siz, biz Avrupa’ya hiç mülteci göndermeyelim deseniz, Avrupa yine şiddetle isyan eder. Mesela Almanya’nın her yıl 10 bin 20 bin arası bir iş gücü ihtiyacı var. Avrupa’da 10 tane bilim adamından 7 tanesi beyin göçü dediğimiz yolla başka ülkelerden gelen insanlardır. 10 doktordan 5’i yabancıdır. Avrupa bu noktada hem ülkelerin savaşlarını tetikleyerek, o savaşlara silah satarak, sömürerek mülteciliğin sebebini oluşturuyor, hem de buradan kaçan insanlara ucuz iş gücü ve emekçi sermaye olarak değerlendiriyor.’

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?