Türkler Anadolu'ya Malazgirt'ten 500 yıl önce gelmiş

Araştırmacı Cengiz Saltaoğlu'na göre Anadolu'nun farklı bölgelerinde bulunan Göktürk yazılı kitabeler Türklerin Anadolu'ya 1071'den çok önce geldiğini gösteriyor

Türkler Anadolu'ya Malazgirt'ten 500 yıl önce gelmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 100 kadar yazıtın çözümlenmesi sonucu, Türklerin Anadolu'ya 1071'deki Malazgirt savaşından 500 yıl önce geldiği iddia edildi.

Cengiz Saltaoğlu adlı Göktürk çiviyazısı uzmanı, belgesel yapımcısı Servet Somuncuoğlu ile birlikte Anadolu'nun farklı bölgelerinden topladığı 100 kadar yazıt üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Göktürk alfabesiyle yazılan yazıtların Ankara, Ordu, Kars, Erzurum, Kastamonu, Çanakkale, Hakkari ve Denizli'de bulunduğu belirtildi.

Araştırma sonuçlarının Türklerin Anadolu'ya Malazgirt savaşından 500 yıl önce, yani 600 yıllarında geldiğini gösterdiği kaydedildi. Genellikle mezartaşı şeklinde olan yazıtların dua ve kurban formülleri içerdiği belirtiliyor.

Öte yandan bu tarihte Anadolu'da bulunan Türklerin Müslüman olmasının mümkün olmadığı ve Şaman dininden oldukları da ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 15:36
banner53
YORUM EKLE

banner39