banner15

Türkmenistan ve İsrail siyasileri birarada

İsrailli siyasiler Türkmenistan'da mevkidaşlarıyla bir araya gelerek ticari, siyasi ve kültürel alanlarda görüştü

Türkmenistan ve İsrail siyasileri birarada

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan resmi açıklamada, Aşkabat’ta Türkmenistan ve İsrail Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişareler yapıldığı bildirildi.

Türkmenistan resmi yetkililerince yapılan açıklamada, "İki ülke arasındaki etkili işbirliği temelinde siyasi diyaloğun geliştirilmesi görüşüldü” denildi.

Görüşmelerde İsrail'i, Dışişleri Bakanlığı Müdür Yardımcısı Svı Rav Neri temsil etti. Yapılan toplantıda taraflar sağlık, tarımda su kaynaklarının kullanımı, ticaret, ekonomik ve kültürel alanlarda işbirliği konularını ele aldı.

Türkmenistan ve İsrail meclislerarası ilişkilerin güçlendirilmesi önerisi de görüşülen konular arasında yer aldı. İsrail tarafı eğitim, bilim ve teknoloji alanlarındaki işbirliğinin genişletilmesini desteklediklerini ifade etti.

Taraflar ayrıca, iki ülke arasında kültür günlerinin düzenlenmesinin yanısıra Türkmen ve İsrailli işadamlarının katılımıyla bir iş forumu yapılmasını da teklif etti.

İsrail, Türkmenbaşı şehri yakınındaki Hazar'ın en büyük petrol rafinerisinin yeniden yapılanmasında aktif rol almıştı. Bunun yanında İsrail şirketleri Türkmenistan’ın tarım sektöründe de girişimlerde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48