banner39

Türkmenistan'a Türkiye'den orman hediyesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Türkmenistan'a 50 bin fidan, 20 bin mazı ve 10 bin mavi servi gönderildiğini açıkladı

Güncel 15.12.2015, 12:53 15.12.2015, 12:53
Türkmenistan'a Türkiye'den orman hediyesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), "Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde Türkmenistan'a 50 bin fidan ve 25 kilogram ardıç tohumu gönderdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, fidan yetiştiriciliği, üretimi ve ülke ağaçlandırmasında son yıllarda Türkiye'nin destan yazdığını belirterek "Fidan ithal eden ülke konumundan fidan ihraç eden ve bilgi birikimini diğer ülkelerle paylaşan ülke konumuna geldik" ifadesini kullandı.

Türkmenistan ile "Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması"nın imzalandığına işaret eden Eroğlu, "Bu anlaşma gereğince Türkmenistan'a 50 bin fidan ve 25 kilogram ardıç tohumu gönderdik. Türkmenistan'a gönderdiğimiz bu fidan ve tohumlar, ülkenin peyzaj çalışmalarında kullanılacak" değerlendirmesini yaptı.

Türkmenistan'a gönderilen fidanlardan 20 bininin ardıç olduğunu aktaran Eroğlu, şöyle devam etti:

"Ardıç fidanlarını bu konuda ün yapan Eğirdir Orman Fidanlığı'ndan temin ettik. Ayrıca buradan 25 kilogram tohum gönderdik. Teslim edilen ardıç fidanlarının yanı sıra 20 bin mazı ve 10 bin mavi servi de Konya'daki fidanlıklardan araçlara yüklenerek Türkmenistan'a gönderildi."

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?