banner39

TÜSİAD İran'a gitmeye hazırlanıyor

İran ile Türkiye arasında bir süredir duraklama dönemine giren ikili ilişkiler yakın zamanda TÜSİAD'ın ziyareti ile yeniden canlanacak

Güncel 15.01.2016, 13:24 15.01.2016, 13:24
TÜSİAD İran'a gitmeye hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile İran arasında yakın zamanda bakan yardımcıları düzeyinde ziyaret gerçekleşebileceği bildirildi.

Üst düzey bir yetkili, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in geçen ağustos ayında Ankara'ya yapacağı ziyaretin ertelenmesiyle ilgili "İki komşu ülke arasında dışişleri bakanları düzeyinde ziyaret olmasını bekleyebiliriz. Bakan yardımcısı düzeyinde çok yakın dönemde bir ziyaret öngörüyoruz. Orada da bazı konular ayrıntılı şekilde ele alınacaktır. Zarif'in ziyareti de bu temasta netleştirilebilir" yanıtını verdi.

Tahran'a Türkiye'den üst düzey ziyaretin son olarak geçen nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını hatırlatan yetkili, Türkiye'deki seçim süreci ve gündem nedeniyle İran ile üst düzey temas trafiğinin duraklama evresine girdiğini, yeni hükümetin kurulmasıyla önümüzdeki birkaç ay içinde üst düzey ziyaretlerin tekrar başlayacağını söyledi.

TÜSİAD İRAN'A GİDECEK

Yetkili, İran ile ekonomik alanda ziyaretlerin gündemde olup olmadığıyla ilgili soruya, "Şu anda planlanmış bir ziyaret yok. Çok kısa dönemde bu alanda da gelişmeler olacaktır. Önceki hükümet döneminde, İran ile ekonomik ilişkilerden sorumlu olarak Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz görevlendirilmişti. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) eş başkanları henüz belirlenmedi. İran tarafı da bu tip ziyaretlerin olmasını istiyor. Zaten ticari şirket ziyaretleri oldukça sık şekilde yapılıyor. Belki bakan düzeyinde ziyaret olmadı ama TÜSİAD'ın da ziyareti söz konusu" yanıtını verdi.

Suudi Arabistan-İran arasındaki gerilimde Türkiye'nin ayrıca rol üstlenip üstlenmeyeceğinin sorulması üzerine yetkili, Suudi Arabistan ile yakın ilişkilere sahip olunduğunu, İran'ın da komşu ülke olduğunu hatırlatarak, "Farklı bir girişim yok. Olay daha çok sıcak. Böyle bir dönemde, bizden özel olarak istenmedikçe bizim devreye girmemiz gündemde değil" ifadesini kullandı.

Yetkili, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul'da yapılacak toplantısına İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılıp katılmayacağı sorusuna, "Sadece İran için değil, diğer ülkeler için de hangi düzeyde katılım olacağını bilmiyoruz" şeklinde cevap verdi.

"TÜRKİYE MEZHEPÇİ DEĞİL"

Yetkili, Suudi Arabistan liderliğinde "Teröre Karşı İslam İttifakı" adıyla oluşturulan koalisyonla ilgili, "Algılar, bazen gerçeklerin önüne geçebiliyor. Türkiye'nin politikası geleneksel olarak mezhepçi değildir. Türkiye mezhepçilik gütmez, güdenlere de karşı çıkar. Son dönemde Irak'ta, Suriye'de yaşananlar mezhepçi yaklaşımların sonucu oldu. Türkiye bunu Şii muhataplarına da söyledi hep. Suudilerin öncülük ettiği koalisyonun ne olduğunu tam olarak bilen yok. Daha hala evrilmemiş bir girişim. Koalisyon içinde olduğu açıklanan ülkelerden bile farklı tepkiler gelmişti" değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?