banner39

Tutuklanan gazetecilerin hardiskleri kripto şifreli

Diyarbakır'da örgüte yardım yapmakla itham edilerek tutuklanan yabancı gazetecilere ait hardisklerin kripto şifreli olduğu ve henüz açılmadığı belirtiliyor

Güncel 01.09.2015, 16:40 01.09.2015, 17:08
Tutuklanan gazetecilerin hardiskleri kripto şifreli

Diyarbakır'da tutuklanan gazeteciler Mohammed İsmael Rasool, Philip Gingell Hanrahan ve Philip John Pendlebury'ın otel odasında PKK/KCK örgütlerine bağlı bulunan oluşumların kısaltılmış hali ve İngilizce açılımlarının yazılı bulunduğu ajanda ele geçirilirken, gazetecilerin terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının silahlı, el yapımı bomba ve molotof kokteyli hazırlarken görüntülerini çektiği tespit edildi.

Diyarbakır'da 27 Ağustos'ta Emniyet Müdürlüğü Muharebe Elektronik Şube Müdürlüğü'ne kentte kalan 3 yabancı gazetecinin ağırlıklı olarak "DAEŞ terör örgütü olmak üzere diğer terör örgütlerine taraftar topladığı" yönünde ihbar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 28 Ağustos'ta kaldıkları otelin önünde gözaltına alınan Rasool, Hanrahan ve Pendlebury Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifade verdi.

İfadeler ve ele geçirilen deliler doğrultusunda savcılıkça soruşturma derinleştirilirken 3 gazetecinin terör örgütü PKK'yla ilişkili olduğu ağırlık kazandı.

PKK BAĞLANTISI

Gazetecilerin konakladıkları otel odasında PKK/KCK örgütlerine bağlı bulunan oluşumların kısaltılmış hali ve İngilizce açılımlarının yazılı bulunduğu ajanda ele geçirildi.

Pendlebury, emniyetteki ifadesinde terör örgütüyle ilişkisinin olmadığını, herhangi bir kuruma bombalı saldırı yapması için kimseyle irtibata geçmediğini, bu eylemi gerçekleştirmesi için herhangi bir kişiyle görüşmediğini belirtti.

İngiltere'de bir şirkette savaş muhabiri olarak görev yaptığını savunan Pendlebury, çekim yaptığı görüntülerdeki yüzü kapalı kişilerin herhangi bir örgüte bağlı olduğunu bilmediğini, savaş muhabiri olduğu için bu kişilerin görüntüsünü kaydettiğini ifade etti.

Gazetecilerden Hanrahan ise İngiltere'den İstanbul aktarmalı Mardin'e oradan, Şırnak'ın Cizre ilçesine yaşanan iç karışıklığı haber yapmak ve bölgede yaşayan vatandaşların yaşam koşullarını belgesel yapmak için geldikleri dile getirdi.

Cizre'den sonra geldikleri Diyarbakır'da, yörede yaşayan insanların hayat tarzlarını çekmeye başladıklarını, çekim yaptıkları yerlerde bulunan yüzü kapalı ellerinde silah olan şahısları görüntülediklerini belirtti.

AJANDA

Tutuklanan gazetecilerin konakladığı otel odasında PKK/KCK terör örgütlerine bağlı bulunan oluşumların kısaltılmış hali ve İngilizce açılımlarının yazılı bulunduğu ajanda ele geçirildi.

Ajandada yapılan incelemede, PKK/KCK terör örgütü ve yapılanmaları, Abdullah Öcalan, PKK/KCK terör örgütlerinin eylem ve faaliyetleri, yasa dışı DHKP/C TKP/ML terör örgütleri, PKK/KCK terör örgütü mensupları ve sözde Kürdistan tarihi hakkında bilgiler bulundu.

Hanrahan, bu ajandaya ilişkin ifadesinde, muhabirlik yaptığını, araştırma yaptığı örgüt isimleri, liderleri ve amaçlarını bilmek zorunda olduğunu, bu yüzden ajandaya bu araştırmalarını yazdığını kaydetti.

Tutuklanan gazetecilerden Rasool ise yanındaki 2 gazetecinin yüzü kapalı belinde tabanca bulunan 3 kadın ile röportaj yaptığını belirtti.

YDG-H MENSUPLARIYLA GÖRÜŞMELER

Tutanakta, gözaltına alınan gazetecilerin üzerlerinden çıkan kamera ve hard diskler incelendiğinde terör örgütünün PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının silahlı görüntüleri, yüzü kapalı YDG-H üyeleri ile yapılan röportajlar, çeşitli bölgelerde kazılan sokak görüntüleri, örgüt mensupları tarafından yapılan molotofkokteyli ve el yapımı bomba görüntülerinin yer aldığı, gazetecilerin gaz maskesi taktığının tespit edildiği belirtildi.

Diyarbakır'da çekimlerini tamamladıktan sonra Şırnak'ın Cizre ilçesine gittiklerini anlatan gazeteciler, Cudi Mahallesi'nde daha önce BDP ve HDP'de yönetici olarak görev yapan Mesut N'nin kendilerini karşıladığını ifade etti.

Tutanakta, gazetecilerin üzerinde ele geçirilen hard disk içeriklerindeki bilginin fazla olması ve bazı hard disklerin kriptolu şifrelenme sisteminden dolayı henüz tam olarak incelenemediği yer aldı.

Gazeteciler çıkarıldıkları Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği'nde Emniyet Müdürlüğü'nde verdikleri ifadelerini tekrarladıklarını belirtti.

Mahkeme, dün Rasool, Hanrahan ve Pendlebury hakkında, "Silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklanmalarına karar vermişti.

ÖRGÜTTEN YABANCI BASINA DESTEK

PKK'nın telsiz konuşmalarında yabancı basına her tür desteğin verilmesi çağrısı yer almıştı.

Yabancı basının terör örgütünün eylemleri hakkında olumlu haberler yaptığı, bölgede "iç savaş" algısı yaratacak görüntülerin gerektiği ifadelerine yer verilen konuşmalarda, çatışmalarda harap olmuş bina ve açılan hendek görüntülerinin bu kapsamda çok işe yaradığı, bu kapsamda yabancı basına verilecek her tür desteğin önemli olduğu vurgulanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?