banner15

Tutuklanan general: Akın Öztürk başbakanla görüşmeye gidiyordu

Akın Öztürk bilmecesi sürüyor. Tutuklanan Tuğgeneral Ünsal Coşkun da savcılık ifadesinde o gece Akın Öztürk'ün başbakanla görüşmek için yola çıktığını ancak engellendiğini söyledi.

Tutuklanan general: Akın Öztürk başbakanla görüşmeye gidiyordu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darbe girişiminin kilit ismi olarak duyurulan ve tutuklanan Akın Öztürk'le ilgili bir iddia daha ortaya atıldı.

Soruşturma kapsamında tutuklanan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılan Güvercinlik Kara Havacılık Okul Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede ilginç iddialarda bulundu.

Habertürk'ün haberine göre, Tuğgeneral Coşkun, tutuklu olan Orgeneral Akın Öztürk'ün, başbakandan randevu aldığını ve görüşmeye gideceğini söyledi. Coşkun "Emir astsubayıma, Akın Öztürk'ü helikopterle götürmelerini söyledim. Helikopterle kalktıkları sırada polislerin ateş açması sonucu helikopterin hidroliği boşaldı ve geri inmek zorunda kaldı. Bu esnada Akın Öztürk ve emir astsubayım yaralandı. Öztürk, başka bir araçla yanımızdan ayrıldı. Ardından askeri savcılar geldi, beni ve oradaki kişileri teslim aldı" dedi.

Tuğgeneral Ünsal Coşkun ifadesinde şunları kaydetti:

"15 Temmuz günü normal mesaime devam ettim ve saat 21.00'e kadar Kara Kuvvetleri Komutanı ile beraberdim. Daha sonra Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı geldi. 22.00 sıralarında mesaj geldi. Silahlı Kuvvetlerin sıkıyönetimi ilan ettiğini ve buna "Harekat Yıldırım" adının verildiğini öğrendim. Bunun üzerine Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi'ni aradım ve 'Böyle bir çalışma var' denildi. Daha sonra Harekat Merkezi'nden beni aradılar ve 'Kara Havacılık Komutanı bundan sonra sensin' diyerek hava aracı ihtiyaçlarını karşılamamı istediler."

Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç'ı aradım fakat ulaşamadım. Ardından yardımcısını aradım ve 'Bundan sonra Kara Havacılık Komutanı benim, benden gelen emirleri uygula.' dedim. Ayrıca buraya bağlı 4 birliğe de aynı emri verdim. Daha sonra sabaha kadar gelen talepleri karşıladım. Sabaha karşı Genelkurmaydan aradılar, Akıncı Üssü'ne gitmemi istediler. Akıncı'ya giderken helikopteri kendim kullandım. Saat 09.00'da Akıncı Üssü'ne vardığımda polis ve savcıların olaya müdahil olduğunu gördüm fakat Genelkurmay Başkanını görmedim. Kubilay Selçuk ve Ömer Faruk Harmancık'ı gördüm. Genelkurmay Başkanının benden önce oradan ayrıldığını söylediler. Bir süre sonra da Akın Öztürk'ün de Akıncı Üssü'nde olduğunu gördüm."

'DARBE OLDUĞUNU BİLMİYORDUM'

Daha önce 'Yurtta Sulh Konseyi'ni duymadım. Bu işin kimin planladığını bilmiyorum. Darbe olduğunu bilmiyordum ve emir komuta zincirinde bana verilen emirleri yerine getirdim. Kara Kuvvetleri ve Genelkurmaydan listeyi teyit ettim ve bu doğrultuda emirlere uymaya başladım. Ben kimseyi alıkoymadım ve kaçırmadım. Akıncı Üssü'ne de kimseyi götürmedim."

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2016, 20:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35