Twitter'dan Türkiye için ilk uygulama

Twitter, Türkiye'nin istediği içerikleri kaldırmayı sürdürüyor. Bu kapsamda "oyyokhirsiza" hesabının Türkiye erişimi engellendi

Twitter'dan Türkiye için ilk uygulama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Twitter, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) mahkeme kararıyla askıya alınmasını istediği hesapları durdurmaya devam ediyor.

Bu kapsamda "oyyokhirsiza" hesabının Türkiye erişimi engellendi.

Edinilen bilgiye göre, Twitter'e erişime tedbir kararı alınmasına neden olan hesaplarla ilgili ikinci adım atıldı.

Buna göre, "oyyokhirsiza" hesabına Türkiye'den erişim engellendi. Hesaba girildiğinde "oyyokhirsiza's account has been withheld in Turkey (oyyokhirsiza'nın hesabı Türkiye'de durduruldu)" uyarısıyla karşılaşılıyor ve kullanıcının tüm twetlerinin yerine söz konusu yazı yer alıyor.

Bu hesabın kullanıcı adında ise "withheld account (durdurulmuş hesap)" yazısı bulunuyor.

Ayrıca "ACEMUSAKLARI" hesabında yer alan ve şikayet konusu olan içerikler de kaldırıldı.

Twitter, 22 Mart Cumartesi günü Samsun'da C.K. adlı kadının ismi kullanılarak müstehcen içerikli yazı ve resimlere yer veren sahte hesabı da askıya almıştı.

643 İÇERİK KALDIRMA TALEBİ

TİB tarafından Twitter'a 643 içerik kaldırma talebi iletildiği açıklandı. Bu taleplerin 81'i (url bazında) 27 mahkeme kararı ve 3 savcılık talebiyle ilgili. Diğer 562 talep ise mahkeme kararı dışındaki özdenetim talepleri. İçeriği olan şikayetlerin ise yüzde 91,5'inde neden müstehcenlik.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün açıklamasına göre 01.01.2014 tarihinden erişimin engellendiği (20 Mart 2014) güne kadar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) Twitter’a ilişkin 81 adet URL için 27 mahkeme kararı ve 3 savcılık talebi olmak üzere toplamda 30 adet talep ulaştı. Bu mahkeme kararlarından 16’sı kişilik haklarının ihlali, 5’i müstehcenlik, 3’ü özel hayatın gizliliğinin ihlali ve geriye kalan 3’ü ise soruşturmanın gizliliğinin ihlali ile ilgili.

TWİTTER'İN ÖZ DENETİMİ İÇİN 562 BİLDİRİM

Yine aynı açıklamaya göre TİB, kendisine kullanıcılardan gelen şikayetler hakkında Twitter'a toplamda 562 bildirim gönderdi. Bu bildirimler yoluyla, Twitter yetkililerinden şikâyete konu olan içeriklerin incelenmesi ve özdenetim yapılması talep edildi.

Bu 562 bildirim'in 184'ü içeriği olmayan bildirimler yani bahsi geçen içerik ya kullanıcı tarafından kaldırıldı ya da Twitter. Ancak Twitter bu içeriklerin kim tarafından kaldırıldığı hakkında bilgi vermiyor.

İçeriği olan 378 bildirimin ise yüzde 91,5'i "müstehcenlik" nedeniyle şikayet edilmiş.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39