banner15

Uçaklarda hırsız yolcular arttı

Uçak yolcusu olarak seyahat eden hırsızların yaz sezonunun gelmesiyle daha da arttığı açıklanarak yolculara uyarı da bulunuldu

Uçaklarda hırsız yolcular arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sadece hırsızlık yapmak için yolculuk yapan “uçak/havalimanı fareleri” yolcuların kâbusu oldu

Dünya genelinde özellikle uzun uçaklarda ve uçuş sonrasında havalimanlarında hırsızlık olaylarında artışlar yaşanıyor. Gidiş-dönüş bileti alarak sadece hırsızlık amaçlı seyahat edenler, bu yöntemi adeta devasa bir sektöre dönüştürmüş durumda. İki yıl önce Hong Kong’da uçaklarda hırsızlık yapan Çinli bir hırsızlık çetesi çökertilmişti. Özellikle uzun uçuşları tercih eden çetenin, bir yılda 2.4 milyon dolarlık hırsızlık yaptığı ortaya çıkmıştı. 

Diğer yolculardan ayırt edilmeleri hemen hemen imkânsız olan hırsızlar, havalimanlarında herhangi bir bagaj bandından gözlerine kestirdikleri valizleri çalarak hemen ülkeden ayrılıyor. Bagaj bandındaki kalabalıktan veya yolcunun henüz gelmemiş olmasından faydalanarak eylemlerini gerçekleştiren hırsızların biletli yolcu olduğu için yakalanmaları da çok zor.

Dünya genelinde olduğu gibi Türk Hava Yolları uçaklarında ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da zaman zaman hırsızlık amacıyla seyahat eden ‘yolcu’lara rastlanıyor. Türk Hava Yolları’nın sadece geçtiğimiz ay üç uçağında kabin fareleri hosteslerin dikkati sonucu yakayı ele verdi.

Kabin bagajlarının yolcunun oturduğu koltuğun üzerine değil, görebilecekleri baş üstü dolaplarına konulmasını tavsiye eden uzmanlar, yolcuların değerli eşyalarını da yanlarında bulundurmalarını öneriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 10:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48