banner15

UCM'nin geleceği tehlikede

Eski Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi, İbrahimi, büyük ülkelerin üye olmamasının Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) faaliyetlerine zarar verdiğini söyledi

UCM'nin geleceği tehlikede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi ve Afrika Birliği Akiller Heyeti Üyesi El-Ahdar el-İbrahimi, büyük ülkelerin üye olmamasının Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) faaliyetlerine zarar verdiğini ve UCM'nin gelecekte varlığını koruması konusunda şüpheleri olduğu belirtti.

Cezayir resmi haber ajansı APS'nin haberine göre, İbrahimi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Cezayir Cumhurbaşkanlığına bağlı İnsan Hakları İstişare Komitesi'nde konuştu.

İbrahimi, "Uluslararası hukuka inanıyorum. UCM kurulduğunda çok mutlu olmuştuk ancak bugün UCM'nin gelecekte de varlığını sürdürmesi konusunda şüphelerim var. Uluslararası hukuk herkese uygulanmalı ancak ABD gibi birçok ülke bununla çelişen uygulamalarda bulunuyor. Bu durumda UCM'nin faaliyetlerini kısıtlıyor." dedi.

ABD'nin vatandaşlarını suç işlemesi halinde cezadan korumak için en az 101 ülkeyle anlaşma imzaladığını belirten İbrahimi, Çin, Hindistan, ABD, Rusya gibi büyük ülkelerin UCM'den çekilmesinin, UCM'nin rolünü ve gücünü kısıtladığını ve bunun UCM'nin çalışmaları ile faaliyetleri konusunda birçok soruyu gündeme getirdiğini kaydetti.

İbrahimi, ABD, Rusya ve Çin'i işaret ederek, "UCM'nin faaliyetlerine zarar veren diğer bir konu ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi ve veto hakkı bulunan üyesinden 3'ünün UCM'ye üye olmamaları." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 20:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48